Jak vysoké jsou mzdové náklady za zaměstnance s průměrnou mzdou?
štítky Daně Zaměstnání čtení na 3 minuty | přečteno 1422×
Za čtvrté čtvrtletí loňského roku činila průměrná hrubá mzda 49229 Kč, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 byla průměrná hrubá mzda 45907 Kč. Zvýšení průměrné hrubé mzdy však zvýšilo i průměrné mzdové náklady zaměstnavatele. O kolik? Jak se liší průměrná mzda a medián mezd?
Pro zaměstnavatele jsou nejdůležitějším mzdovým údajem mzdové údaje, tj. kolik skutečně ho stojí odpracovaný měsíc zaměstnancem. Zaměstnavatelé totiž nad rámec hrubé mzdy odvádí za zaměstnance i povinné sociální a zdravotní pojištění.
Související
Souhrnné pojistné = 33,8 %
Na sociálním pojištění odvádí zaměstnavatelé za zaměstnance 24,8 % z hrubé mzdy zaměstnance a na zdravotním pojištění odvádí zaměstnavatelé za zaměstnance 9 % z hrubé mzdy zaměstnance.
Placená dovolená
Zaměstnanci mají nárok na mzdu i během období, kdy čerpají dovolenou. Minimální dovolená dle zákoníku práce přitom činí 4 týdny.
Praktický výpočet
Pan Martin má hrubou mzdu ve výši 49229 Kč, což odpovídá hrubé měsíční mzdě za čtvrté čtvrtletí roku 2024. Pan Martin bude pro zjednodušení pracovat u zaměstnavatele po celý rok 2025 a bude mít nárok na placenou měsíční dovolenou. Zaměstnavatel tedy bude platit pana Martina po dobu všech 12 měsíců, přičemž pan Martin skutečně odpracuje 11 měsíců. Mzdové náklady zaměstnavatele tak po zaokrouhlení na stokoruny nahoru dosahují 71900 Kč. Při výpočtu nezohledňujeme další náklady spojené s výkonem práce.
Zvýšení mzdových nákladů zaměstnavatele
V příkladu výše jsme si vypočítali průměrné měsíční mzdové náklady u mzdy ve výši 49229 Kč. U hrubé mzdy ve výši 45907 Kč, což je průměrná hrubá měsíční mzda za čtvrté čtvrtletí roku 2023, činily mzdové náklady 67100 Kč (po zaokrouhlení na stokoruny nahoru). Mzdové náklady zaměstnavatelů se tedy z důvodu zvýšení průměrné mzdy zvýšily o 4800 Kč (71900 Kč – 67100 Kč).
Jak se liší průměrná mzda a medián mzdy?
Při seřazení všech mezd v národní ekonomice od nejvyšší po nejnižší je mediánem mezd částka ležící přesně uprostřed. Za čtvrté čtvrtletí roku 2024 činil medián mezd 41739 Kč. Na průměrnou mzdu a vyšší tak v praxi dosáhne pouze přibližně třetina zaměstnanců. Medián mezd dosahuje 84,7 % průměrné mzdy. Důvodem takového rozdílu mezi průměrnou mzdou a mediánem mezd je skutečnost, že nejvíce stoupají mzdy v národním hospodářství desetině nejlépe hodnocených zaměstnanců.
Praktický příklad
Paní Marcela má svoji mzdu ve výši 41739 Kč, je tedy na úrovni mediánu mzdy. To znamená, že polovina zaměstnanců v Česku má nižší hrubou mzdu než paní Marcela a polovina zaměstnanců má hrubou mzdu vyšší než paní Marcela.
Čistá mzda na účet
Z hrubé mzdy se odvádí daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Čistá mzda, kterou dostává zaměstnanec na účet, je tedy značně nižší než dosažená hrubá mzda. Teprve za čistou mzdu si může každý zaměstnanec nakupovat zboží a služby.
Praktický výpočet
Paní Monika má hrubou mzdu ve výši 49229 Kč a při výpočtu daně z příjmu uplatňuje pouze základní daňovou slevu na poplatníka, na kterou má nárok každý zaměstnance s podepsaným prohlášením k dani, ve výši 2570 Kč, na účet tedy obdrží částku 38692 Kč, což je průměrná čistá mzda. Pan Michal má hrubou mzdu ve výši 41739 Kč a rovněž má u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani, na účet tak obdrží částku 33196 Kč, což je čistý medián mzdy.