Poradna: Podnikání v předdůchodu a pojistné
štítky Penze Poradna čtení na 3 minuty
Jana: Od začátku příštího roku budu čerpat předdůchod. I během předdůchodu si chci omezeně přivydělávat podnikáním. Budu muset platit jako předdůchodce sociální pojištění a zdravotní pojištění z podnikání?
Během čerpání předdůchodu je možné mít libovolné vlastní příjmy ze zaměstnání (závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu) nebo z podnikání (samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmu). Předdůchod není státní důchod a jsou čerpány vlastní naspořené peníze na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, příjmové omezení se vztahuje na předčasné důchodce, kteří nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění.
Související
Legislativní úprava vedlejší činnosti
Důvody výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti, ze které se do rozhodného nižšího zisku (který se každoročně mění) sociální pojištění neplatí, jsou uvedeny v § 9 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 v platném znění, přičemž čerpání předdůchodu není důvodem pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti.
Pro účely sociálního pojištění se jedná o hlavní činnost
V případě výkonu samostatné výdělečné činnosti v předdůchodu se pro účely placení sociálního pojištění jedná o výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti se všemi důsledky ohledně placení sociálního pojištění. To znamená, že jako podnikající předdůchodce budete muset platit sociální pojištění.
Hlavní činnost a minimální sociální pojištění v roce 2025
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být placeny alespoň minimální zálohy na sociálním pojištění. Pokud jsou vypočtené zálohy dle dosaženého zisku vyšší, tak je nutné platit měsíční zálohy odpovídající skutečnému zisku. Pro rok 2025 se přitom minimální měsíční záloha na sociálním pojištění významně zvyšuje, a sice z 3852 Kč na 4759 Kč.
Vedlejší činnost pro platbu zdravotního pojištění
Pro účely placení zdravotního pojištění se předdůchodci považují za osobu samostatně výdělečně činnou vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. To znamená, že zdravotní pojištění se vždy vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu (poloviny daňového základu) a není nutné dodržet minimální vyměřovací základ, tak jako je tomu v případě výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti.
Předdůchodci jsou státními pojištěnci pro účely placení zdravotního pojištění
Povinnost dodržet minimální vyměřovací základ se totiž mimo jiné nevztahuje na státní pojištěnce. Dle § 7 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění se za státní pojištěnce považují právě i předdůchodci čerpající peněžní prostředky ze své smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Lidé čerpající peníze z jiného finančního produktu nesplňují statut předdůchodce.
Závěrem
Podnikat v předůchodu tedy můžete libovolně. Z dosaženého zisku však budete platit sociální i zdravotní pojištění, předdůchodci nejsou od placení pojistného osvobozeni. Pro výpočet sociálního pojištění na tom budete stejně jako ostatní osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost a pro účely placení zdravotního pojištění se na Vás nebude vztahovat povinnost platby zdravotního pojištění alespoň v minimální výši, což by Vám přineslo úsporu na zdravotním pojištění při nižším zisku. Vzhledem k tomu, že pro platbu zdravotního pojištění není zaveden žádný limit pro neplacení, tak zdravotní pojištění se odvádí z vedlejší samostatné výdělečné činnosti i při nízkém zisku, např. ve výši 40000 Kč, kdy by činilo 2700 Kč (40000 Kč × 50 % × 13,5 %).