Rychlý prodej přináší daňové povinnosti

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 19. července 2019 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Při koupi nemovitosti za účelem pronájmu se platí jednorázově daň z nabytí nemovitých věcí a následně každoročně daň z nemovitých věcí. Jak je to však s platbou dalších daní při prodeji nemovitosti?

Pronajímaná nemovitost se může z různých důvodů prodávat velmi rychle po pořízení, např. nájemci se byt po užívání velmi zalíbí a projeví zájem nemovitost koupit pro majitele za výhodnou cenu nebo finanční situace majitele se natolik změní, že je nutné nemovitost prodat nebo několik nespolehlivých nájemců za sebou je důvodem pro prodej bytu.

 

Z prodeje nemovitosti se nikdy neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Daň z příjmu fyzických osob se však platí, jestliže není splněn u prodávané nemovitosti časový test.

 

Pozor na lhůtu pěti let

Dani z příjmu fyzických osob podléhají příjmy z prodeje nemovitostí, u kterých mezi nabytím a prodejem uplynula lhůta kratší 5 let. Při prodeje nemovitosti, u které není splněna podmínka bydliště, je totiž ze zákona příjem z prodeje takové nemovitosti od daně z příjmu osvobozen, jestliže mezi nabytím a prodejem uplynulo pět let. S dodržením časového testu je vhodné počítat již při pořízení nemovitosti určené k pronájmu a při případném prodeji v mezidobí kalkulovat s platbou daně z příjmu.

 

Základ daně dle § 10

Při nedodržení časového testu je nutné příjem z prodeje nemovitosti zdanit. Základem daně dle § 10 zákona o dani z příjmu je příjem ponížený o výdaje. V takovém případě je nutné vyplnit daňové přiznání a zaměstnanci nemohou požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně.  K vyplnění daňového přiznání si zaměstnanci vyžádají od všech zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech za příslušný kalendářní rok. K daňovému přiznání je nutné vyplnit i přílohu číslo dva daňového přiznání a nelze použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář, ale standardní čtyřstránkový formulář.

 

Prodej se ztrátou nesnižuje daňový základ

Zaměstnanci nebo živnostníci prodávající pronajímanou nemovitost z různých důvodů během časového testu se ztrátou musí počítat s tím, že tato ztráta jim nesníží celkový daňový základ. Ztráta z příjmů dle § 10 zákona o dani z příjmu celkový základ daně za příslušný rok nesnižuje.

Reklama

Další články tématu

Blízkost bydliště je výhodou

Ceny nemovitosti na trhu se v jednotlivých krajích a městech značně liší, stejně tak se liší...

Kalkulujte s daní z nabytí a odměnou realitní kanceláři

Náklady na pořízení nemovitosti netvoří pouze cena samotné nemovitosti, ale rovněž daň z nabytí...

Jak zdanit příjem z pronájmu?

Daňové záležitosti pro příjem z pronájmu zvládne většina daňových poplatníků bez pomocí daňového...

Zadlužit se kvůli bytu na pronájem?

Z finančního hlediska je samozřejmě ideální pořídit nemovitost určenou k pronájmu z významné...

Témata

Dávky pro rodiče

Porodné, peněžitý příspěvek v mateřství, rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, všechny...

Pojištění maminek

Za jakých podmínek je při péči o dítě placeno zdravotní pojištění státem a kdy se péče o dítě...

Naše peněženka v důchodu

Důchod je odměnou za celoživotní práci, proto podmínky pro přiznání důchodu nesplní všichni...

Cestování za prací

Někteří občané cestují po světě nejenom na dovolenou, ale i za prací. Pracovat v členských...

Podnikatelské úvěry

Financování podnikání prostřednictvím bank je běžným způsobem získání prostředků ať už pro...

Reklama
Reklama

Nelehký život OSVČ

Na co nemají OSVČ nárok?

Při výkonu vlastní samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s rizikem, vysokou vlastní zodpovědností, nižší právní ochranou než mají zaměstnanci a s případně nízkými státními dávkami.

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.