Šetření Hospodářské komory: Malé a střední podniky vyhlížejí rekordní rok. V Evropě jsou nejoptimističtější

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Ekonomika
Vydáno: 1. března 2018 18:13:56
zdroj: pixabay.com

České malé a střední podniky vidí první polovinu roku mimořádně optimisticky. Třetina podnikatelů navíc očekává další zlepšení své situace co do obratu, počtu zaměstnanců, cen produkce či služeb, tak i rozsahu investic nebo stavu zakázek a objednávek. Vyplývá to z nejnovějšího šetření Hospodářské komory mezi malými a středními podniky, z něhož se v Evropě vytváří Index podnikatelské nálady malých a středních podniků nabízející i mezinárodní srovnání. Zlepšuje se i ekonomická situace v zemích eurozóny. To bude znamenat i silnější poptávku po českých výrobcích, což je zároveň pro proexportně orientovanou ekonomiku i velmi dobrým signálem, že rok 2018 by mohl být úspěšný.

Zatímco před rokem hodnotilo svou situaci jako stejnou nebo lepší v porovnání s předchozím půlrokem 83,8 % tuzemských malých a středních podnikatelů, ve druhé polovině roku se jejich počet zvýšil už na 88,1 %. Podnikatelé ale velmi optimisticky vidí už i první půlku letošního roku. Zachování současného výborného stavu nebo jeho zlepšení očekává dokonce už 90,7 % malých a středních firem, a to i navzdory tomu, že jejich rozvoj výrazně brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly. 

Šetření ukázalo, že právě tzv. mismatch problém neboli situace, kdy se poptávka po kvalifikacích nestřetává s její nabídkou, podnikatele sužuje intenzivněji než dříve už třetí rok v řadě. Představy malých a středních podniků o navyšování jejich stavu zaměstnanců jsou ale ambiciózní i pro rok 2018 – téměř čtvrtina podniků chce nabírat další zaměstnance.

Podle Hospodářské komory ale kvůli rekordně vysoké zaměstnanosti tato očekávání firem nebudou naplněna, a proto v roce 2018 bude docházet mezi firmami k přetahování pracovních sil.

I kvůli situaci na trhu práce firmy hodlají zvyšovat své investice, především do technologií. Zatímco ve druhé polovině 2017 zvýšilo investice 27 % MSP, v roce 2018 avizuje investice dále navyšovat už přes 30 % firem.

Hospodářská komora výsledky šetření zpracovává společně s organizací UEAPME pro účely mezinárodního srovnání. Výsledkem spolupráce s UEAPME (Union Européenne de l’Artisanat et des Petites et Moyennes Entreprises), která v celé Evropě zastupuje přes 12 milionů podniků s téměř 55 miliony zaměstnanců, je Index podnikatelské nálady malých a středních podniků (SME Business Climate Index).

Index podnikatelské nálady MSP pro první polovinu roku 2018 vzrostl z 86,8 na 89,5. Jedná se o výsledek srovnatelný s rokem 2015, kdy česká ekonomika zaznamenala meziroční růst HDP ve výši 5,3 %. I když výsledky za evropské země budou známy až se zpožděním, s největší pravděpodobností si čeští podnikatelé udrží náskok i pro následující období.

Srovnáme-li české výsledky s vybranými skupinami evropských zemí, vidíme od poloviny roku 2015 zvětšování rozdílů v rámci Evropy. Zatímco hodnoty Indexu v zemích eurozóny se přibližují hodnotám ČR, nůžky mezi zeměmi platícími eurem a evropskými zeměmi používajícími vlastní měnu se rozevřely. Poměrně dramatický vývoj byl zaznamenán u zemí potenciálně nejvíce poškozených Brexitem (dle hodnocení UEAPME to je Velká Británie, Irsko a Dánsko) – po 4 pololetích poklesu malé a střední firmy konečně očekávají zlepšení.

Zlepšení ekonomické situace především v zemích eurozóny znamená – s ohledem na teritoriální strukturu našeho exportu – i silnější poptávku po českých výrobcích, což se projeví i na zakázkách našich malých a velkých firem a následně na růstu české ekonomiky.

Do aktuálního Komorového barometru se zapojilo 580 respondentů – členů Hospodářské komory všech velikostí a napříč všemi obory. Pro účely mezinárodního srovnání Hospodářská komora vybrala jen ty respondenty, kteří spadají do kategorie malých a středních podniků, tj. zaměstnávají méně než 250 zaměstnanců. Takových firem bylo v šetření celkem 521.

Reklama

Témata

Daňové slevy pro rodiny

Rodiče platí nižší daně než bezdětní občané. Mohou totiž uplatnit daňové zvýhodnění na děti,...

Povinnosti OSVČ

Při zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s výrazně větším rizikem, vlastní...

OSVČ a daně

Všechny OSVČ, které alespoň po část roku 2015 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, musí...

Netradiční výdělky

Práce na zkrácený úvazek, práce z domova, práce na černo nebo spolupráce. To vše jsou méně...

Goodwill firmy

Goodwill firmy je rozdíl mezi tržní hodnotou firmy a aktivy firmy (po odečtení závazků). Cílem...

Reklama
Reklama

Daně za rok 2017

Vyplnění daňového přiznání a příloh

Vyplnění daňového přiznání za rok 2017 není záležitostí pouze podnikatelů a živnostníků, ale někdy i zaměstnanců, penzistů nebo studentů. Záleží na struktuře příjmů za rok 2017.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky