Průzkum: Každý čtvrtý Evropan a třetí Čech se účastnil právního sporu. V Česku se lidé nejvíce bojí, kolik to bude stát

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Právo
Vydáno: 21. února 2018 15:35:26
zdroj: pixabay.com

Více než čtvrtina Evropanů se v posledních pěti letech stala účastníkem právního sporu, přičemž nejčastěji šlo o komplikace v zaměstnání, s bydlením, v rodině anebo s autem. Nejméně často pak lidé přicházeli k problémům ve svém volném čase. Češi nejvíce řešili spory v rámci rodiny. Jejich největší obavy se týkají výše nákladů právního sporu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu D.A.S. pojišťovny právní ochrany, jedničky na českém trhu s právní ochranou.

 

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Mezi nejčetnější případy se řadily rodinné záležitosti (16 %), což je o téměř 5 % více ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Na druhém místě se v Česku umístily spory v oblasti zaměstnání (9 %), na třetím pak bydlení a internet (shodně 8 %).

 

Jak je to ve světě?

 

Nejvíce právních sporů se odehrálo v posledních pěti letech ve Švýcarsku, kde má s tímto zkušenost každý druhý člověk. Největší podíl kauz pocházel z jejich zaměstnání (19 %) a domácnosti (16 %). Naopak Nizozemci zaznamenali celkově nejméně sporů, setkalo se s tím tam jen 26 % lidí.

 

Spory týkající osobních aut se u všech respondentů pohybovaly cca na 8-9 %, na internetu zaznamenali jejich největší podíl Švýcaři (9 %), naopak u bydlení to bylo nejméně u Nizozemců (4 %).

 

Účast v právních sporech pro Evropany nepředstavuje riziko, Češi to vnímají jinak 

 

Lidé odhadují riziko své účasti v právních sporech většinou jako malé, výjimkou je Česká republika, Německo a Švýcarsko. Až 39 % Čechů vnímá jako nejrizikovější právní spory právě v oblasti motorismu. Dále se jedná o kauzy v rodině (30 %) nebo v zaměstnání (29 %). „Tento trend očekáváme i do budoucna. Silně ho vnímáme právě v souvislosti s počtem sporů, které pro naše klienty řešíme. Se stále rostoucím motorismem v Česku jsou nehody rok od roku komplikovanější, dražší a s horšími následky, vysvětluje Jitka Chizzola, generální ředitelka společnosti D.A.S.

 

Generace Y, tzv. mileniálové, vidí vyšší riziko pouze u bydlení, u ostatních oblastí se shodují s dalšími věkovými skupinami.

 

Zatímco náklady sporu jsou hlavním zdrojem obav ve všech zemích, zejména pak v České republice (53 %) a Irsku (50 %), v Nizozemí, Francii a Švýcarsku vzbuzují pochybnosti vynaložený čas a energie (33 %, 28%, 26 %). V Německu pak lidé berou v potaz také zbavení práva (27 %). Z výzkumu vyplývá, že lidé nejsou dobře informováni. Zejména o nákladech sporu toho Evropané vědí nejméně. Větší povědomí panuje o tom, na koho se obrátit a jaká mají práva.

 

Právníci a pojistitelé právní ochrany platí za jistotu. Lidé sbírají informace také na internetu a od známých 

 

Pokud Evropané vyhledávají pomoc v řešení jejich právního sporu, obracejí se většinou na právníky či pojistitele právní ochrany, jež nejvíce preferují Nizozemci (59 %). Výjimku představují Francouzi, kteří nejdříve vyhledávají na internetu (44 %). Češi v této souvislosti internet konzultují méně (19 %), 82 % z nich hned spoléhá na právníka, 44 % jde nejdříve pro radu za známými.

 

Nejméně jde o poměr cena/výkon Francouzům (29 %) a Irům (27 %). Pro respondenty je nejdůležitější kompetentnost v právních sporech, nejméně ze všech na tom záleží Maďarům, kteří více upřednostňují celkovou kvalitu poskytované služby.

 

V Nizozemí (56 %), Švýcarsku (53 %), Francii (44 %) a Německu (47 %) je nejoblíbenějším řešením placení pojištění právní ochrany pro předcházení problémů. Oproti tomu v Irsku (74 %), České republice (68 %) a Maďarsku (61 %) respondenti za právní poradenství platí až v momentě, kdy dojde ke sporu. „V Česku je právní ochrana stále poměrně málo známou službou. Češi tak utápějí v právních sporech ohromné peníze, přitom vhodná právní ochrana od zkušeného pojistitele by jim ušetřila nejen spoustu finančních prostředků, ale také jejich nervy a čas a samozřejmě i zvýšila vyhlídky na výhru sporu,” říká Jitka Chizzola.

 

Telefon a osobní setkání se těší oblibě více než chatovací roboti 

 

Telefonní komunikace se v případě právních poradenství mezi Evropany těší největší oblibě, a to i z toho důvodu, že právní události si nevybírají čas ani hodinu. V takových situacích je důležité umět pružně reagovat na potřeby klientů. V D.A.S. provozujeme nonstop linku poradenství, na kterou může klient zavolat 24 hodin 7 dní v týdnu, a to například i při nehodě v sousedních zemích. K ruce mu bude hned právník, který hovoří jazykem dané země,” doplňuje Chizzola.

Reklama

Témata

Rodinné dluhy

ezodpovědné zadlužení mnohdy znamená dlouhodobé finanční starosti nebo dokonce exekuci. Čerpání...

Finanční testy

Na konec roku jsme si pro Vás připravili pět finančních a daňových testů, ve kterých můžete...

Nemovitosti a daně

Z prodeje bytu nebo domu se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Aby se však neplatila daň...

Daňová optimalizace

Při využití všech daňových slev, nezdanitelných položek a dalších legislativních opatření si lze...

Mzdy v ČR

Mzdy v Česku stoupají nejenom nominálně, ale i reálně. Průměrná měsíční mzda atakuje 30tisícovou...

Reklama
Reklama

Čtyřicátníci a důchod

Proč je nutné myslet na penzi včas?

Z důvodu demografických a ekonomických změn budou čtyřicátníci odcházet do penze za jiných podmínek než jejich rodiče. Do penze se bude odcházet později, výpočet důchodu bude méně výhodný a budou si muset častěji přivydělávat.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.