I investice do nemovitosti může být ztrátová
štítky Investice Realitní trh čtení na 3 minuty
Koupě nemovitosti za účelem jejího zhodnocení v čase nebo za účelem jejího pronájmu je v posledních letech oblíbenou investicí. Ne vždy však ziskovou. Žádná investice není bez rizika. Navíc o nemovitost je potřeba se starat.
Kvalitní nemovitost je možné v průběhu let prodat se zajímavým zhodnocením a průběžně mít i pravidelný příjem z pronájmu. Investice do nemovitosti je navíc pro většinu lidí srozumitelná, na rozdíl např. od nákupu cizích akcií. Aktuálně však ceny nemovitostí v Česku v posledních letech stoupaly rychleji než ve většině západoevropských zemích a nepromyšlený nákup nemovitosti se může finančně nevyplatit. „Rozhodně v praxi neplatí, že na nákupu nemovitosti se vždy vydělá. Záleží především na lokalitě nemovitosti a její vybavenosti a rovněž na parametrech čerpané hypotéky," vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Související
Není hypotéka jako hypotéka
Úspěšnost investice do další nemovitosti výrazně ovlivňují i parametry hypotéky, což někteří lidé podceňují a soustředí se pouze na samotný výběr nemovitosti. Rozhodně není vhodné čerpat hypotéku v časové tísni a vyřídit ji v první bance. Hypotéka je dlouhodobým závazkem a i drobnosti u příslušné smlouvy mohou v konečném důsledku celkové náklady značně prodražit. „Před samotným výběrem nemovitosti je vhodné konzultovat zásah splácení hypotéky do rodinného rozpočtu s odborným poradcem a upřesnit si předem maximální cenu nemovitosti s ohledem na únosnou měsíční splátku hypotéky vzhledem k rodinnému životnímu stylu," doplňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Pronájem není bez starosti
Pasivní příjem je velmi lákavý a příjem z pronájmu oblíbený, rozhodně však není bez práce. Pronajímatel se musí o svoji nemovitost pravidelně starat. Většina lidí volí nájemní bydlení na přechodnou dobu, např. z důvodu studia, dočasné změny práce, rozvodu nebo na začátku partnerského vztahu. Většina pronajímatelů musí tedy počítat s častější změnou nájemců. Mnohdy se přitom nemusí podařit, aby se druhý nájemce nastěhoval ihned po předchozím nájemci a pronajímatelé by měli počítat i s několikaměsíčními výpadky nájemného. „Ukončení smluvního vztahu vyžaduje aktivní hledání nového zájemce, uzavření nové smlouvy a splnění potřebné administrativy např. u energií, pronájem nemovitosti není tedy vhodný pro lidi, kteří nechtějí mít ke své práci žádné další starosti, pro ně jsou výhodnější investice do cenných papírů," upozorňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Pozor na daňové povinnosti
S nákupem nemovitosti a jejím pronájmem jsou spojeny i daňové povinnosti. Kupující musí jednorázově zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí. Vlastníci nemovitosti k 1. lednu daného roku potom každoročně platí daň z nemovitých věcí. A příjem z pronájmu je nutno zahrnout do daňového přiznání, neboť podléhá dani z příjmu fyzických osob. Zaměstnanci mající příjem z pronájmu tedy nemohou požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně a taky musí podat daňové přiznání. Výhodou příjmu z pronájmu je však nižší zdanění než ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti, neboť z příjmů z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění a při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit 30% výdajový paušál.
O společnosti FINFOCUS
FINFOCUS je profesionální poradenská společnost, která neustále inovuje trendy v poradenství, aby vždy klient získal maximum. Chceme, aby náš klient dokázal rozlišit standard úrovně poradenství na trhu od poradenství FINFOCUS, které rozdělujeme do vysoce kvalifikovaných stupňů – exkluzivní, prémiové, privátní a firemní poradenství. Vyhrávejte nad penězi a vytvořte si budoucnost – strávíte v ní zbytek života!