Kvůli vysokým příjmům se důchod zdaňovat nebude
štítek Penze čtení na 3 minuty | přečteno 14×
Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
Od daně z příjmu fyzických osob jsou osvobozeny pravidelně vyplácené důchody do výše 36násobku minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. V případě, že měl výdělečně činný penzista za rok 2015 vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu 840 tisíc Kč a více, potom nemohl využít daňového osvobození a musel zdanit celý důchod bez ohledu na jeho výši. „Pokud měl penzista v roce 2015 měsíční důchod 15 000 Kč a vlastní příjmy ze zaměstnání, podnikání nebo pronájmu nad limit, potom zaplatil na dani z příjmu fyzických osob z ročního důchodu 27 000 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Související
Rozhodnutí Ústavního soudu
Za rok 2016 však výdělečně činní penzisté důchod do limitu nebudou zdaňovat, ať jsou jejich vlastní příjmy jakkoli vysoké. Dle rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 28. června 2016 došlo ke zrušení ustanovení § 4 odst. 3 zákona o daních z příjmů, ve kterém byla stanovena povinnost zdaňovat celý důchod při vlastních příjmech penzisty nad limit 840 tisíc Kč. Podle Nálezu Ústavního soudu se ustanovení § 4 odst. 3 zákona nepoužije nejen na měsíce do konce tohoto roku, ale na celé zdaňovací období roku 2016 jako celek.
Kdy se zdaňuje důchod za rok 2016?
Minimální měsíční mzda k 1. lednu letošního roku činila 9 900 Kč. Od daně z příjmu fyzických osob jsou tak za rok 2016 osvobozeny důchody do roční částky 356 400 Kč, což odpovídá měsíční výši důchodu 29 700 Kč. Takový důchod ovšem pobírá jen velmi málo lidí. V letošním roce tedy nebude mít se zdaněním důchodu žádné starosti většina penzistů. „Dle výpočtové formule pro letošní rok starobní důchod vypočítaný ke dni dosažení řádného důchodového věku ani takto vysoký být nemůže, a to bez ohledu na výši dosahovaných příjmů v produktivním věku,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Nárok na daňovou slevu mají i penzisté
I penzisté, kteří za rok 2016 obdrží pouze vlastní důchod nad limit 356 400 Kč a žádné další zdanitelné příjmy mít nebudou, mohou ve svém daňovém přiznání uplatnit základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Částka nad limit bude ostatním příjmem dle § 10 zákona o daních z příjmů. Sociální pojištění a zdravotní pojištění se z obdrženého důchodu neplatí nikdy, bez ohledu na jeho výši. Starobní důchod již penzisté pobírají a na nemocenskou mají nárok pouze pracující důchodci, kteří ze svého příjmu odvádějí sociální pojištění. Zdravotní pojištění za všechny příjemce důchodu platí stát.
Z příjmu ze zaměstnání nebo podnikání se daně platí
Pracující penzisté odvádějí z hrubé mzdy ze zaměstnání daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění i zdravotní pojištění ve stejném rozsahu jako ostatní zaměstnanci. V tomto ohledu nemají nárok na žádnou speciální daňovou slevu. Při výkonu výdělečné činnosti v důchodovém věku, z níž je odváděno sociální pojištění, je však možné si požádat o zvýšení důchodu za každých 360 odpracovaných kalendářních dní. Samostatná výdělečná činnost vykonávaná ve starobním důchodu je pro účely placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění považována za vedlejší zdroj příjmů. Při výpočtu sociálního pojištění a zdravotního pojištění tak nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ jako v případě výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti. Povinné pojistné se vypočítává vždy ze skutečného vyměřovacího základu. Toto opatření je výhodné při nižším hrubém zisku. „Sociální pojištění OSVČ v důchodu vůbec neplatí, má-li hrubý zisk za celý kalendářní rok 2016 do 64 813 Kč,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.