Česká ekonomika – zpátkyna úrovni roku 2004?
čtení na 2 minuty | přečteno 14×
Česká ekonomika přidala ve druhém čtvrtletí (shodně se Španělskem) procento a meziročně tak roste o 4,4%, což je bezkonkurenčně nejrychlejší pokrizové tempo a jedno z nejrychlejších temp růstu v Evropě. Nabízejí se tak dvě otázky – zaprvé, zda se vracíme do let 2004-2007, kdy byla tempa růstu přes 4% „normou“, a zadruhé, zda to něco rychle „neudělá“ s politikou ČNB.
Na obojí je odpověď „s vysokou pravděpodobností ne“.
Související
Růst je v letošním roce umocněn několikajednorázovými faktory, které se nebudou v dalším roce opakovat. Zaprvé, výrazný příliv peněz z EU (meziročně + 50 mld. Kč), který se projevuje ve stavebnictví – fixní investice vzrostly ve 2. čtvrtletí nejvýrazněji od konce roku 2006 a investice specificky do infrastruktury historicky vůbec nejrychleji (+13,2% r/r). Zadruhé, stimulující efekt cen ropy na domácnosti, který ale jižvyprchává – po procentním mezičtvrtletním růstu koncem minulého a začátkem letošního roku se poptávka domácností zvýšila ve druhém čtvrtletí jen o 0,7% q/q. I kdyby červencový / srpnový pokles cen pokles cen ropy měl vydržet (čemuž nevěřím a čekám návrat k 55 dolarům za barel), efekt bude mnohem menší než ten, který jsme viděli koncem roku 2014 a začátkem roku letošního.
Růst zásob je nejvýraznější od pokrizové „obnovy“ v roce 2010 (vysvětluje třetinu růstu HDP v 1. polovině 2015), což může naznačovat, že poptávka přece jenom nestačila v 1. polovině roku nabídce. V roce 2016 tak čekám zpomalení růstu na přibližně 2,5%, což považuji za český pokrizový „nový normál“, byť jej zdejší vláda nerespektuje a tváří se, jakoby nás čekala tučná léta á la 2005-2006.
Pomalejší růst jejeden z důvodů, proč si nemyslím, že ČNB přijde do poloviny roku 2016 se změnou měnové politiky. Česká inflace je stále jenom lehce nad nulou (v červenci 0,3% r/r) a struktura letošního růstu není inflační (investice jsou hodně importně náročné, takže mají spíše dopad na obchodní bilanci než na domácí inflaci). A tak i když si odmyslíme reputační riziko předčasného utažení měnové politiky ČNB, vzhledem k očekávání nízké inflaci v Eurozóně, otevřenosti české ekonomiky a ke zpomalující čínské ekonomice (a z toho pramenících nízkých cen komodit) nevidím pro rok 2016 takový růst inflace, který by ČNB nutil k utažení měnové politiky. A toani v případě, že tempo zdejšího růstu bude o procentní bod rychlejší než v EMU. ČNB zůstane aspoň do léta 2016 sedět na rukách, byť ji – zejména s blížícím se koncem funkčního období guvernéra (v červenci 2016) – budou čím dál více svědit.