Fed – nejistota pokračuje

čtení na 2 minuty

foto: freeimages.com, ilustrační fotografie

Jestliže mělo být po posledním červencovém týdnu jasněji v tom, kdy FED (poprvé od roku 2006) zvedne sazby, tak není. Růst HDP byl sice po tradičně slabém prvním čtvrtletí v tom druhém lepší, necelých 6 desetin procenta mezikvartálního růstu je však nemastný, neslaný výsledek. Trh práce se dále zlepšuje a nezaměstnanost je, alespoň dle oficiálních měřítek, poblíž plné zaměstnanosti. Minulý týden ve svém prohlášení po zasedání FED řekl, že mu pro zvýšení sazeb stačí vidět „nějaké“ dodatečné zlepšení trhupráce a „rozumná“ jistota, že se inflace ve střednědobém horizontu dostane ke 2%.

To první není moc velká překážka. Z trhu práce totiž ono „nějaké“ dodatečné zlepšení nejspíš přijde –vzhledem k tomu, jak je FED mentálně nastavený, k odškrtnutí této podmínky postačí absence negativního překvapení u dat za tvorbu pracovních míst, které budou do dalšího zasedání zveřejněna ještě dvakrát.

Ovšem to, zda a kde FED najde dostatečnou oporu pro svou víru, že inflace skutečně ke 2% míří, je méně jisté. Tato víra se totiž v zápisu ze zasedání objevila už v prosinci minulého roku a od té doby se celková inflace propadla až k nule.Jádrová inflace coby lepší měřítko poptávkových tlaků pokleslaod té doby na 1,2% a je tak na úrovni konce 1.čtvrtletí 2011. Vzhledem k pokračujícímu efektu silného dolaru, který se projevuje v klesajících importních cenách, a obnovenému poklesu cen ropy v červenci jako důsledek neutuchajícího boje Saudské Arábie a dalších zemí o tržní podíl, se dá čekat, že tyto faktory budou ceny ovlivňovat i ve druhé polovině roku. Tonakonec neuniklo aniFEDu, který v červenci vypustil zmínku o „stabilizovaných cenách“ energií, a naopak ponechal zmínku o „klesajících cenách neenergetických dovozů“, což je jen sofistikovanější způsob vyjádření faktu, že silný dolar snižuje ceny dovážených věcí.

Kromě cen energií navíc dostala rovnice „nízká oficiální nezaměstnanost = brzy rychlá inflace“ další trhlinu v podobě mzdových dat – čtvrtletní růst celkových mzdových nákladů byl ve 2.čtvrtletínejslabší od roku 1982, což připomíná, že nízká míra nezaměstnanosti nemusí vždy a automaticky znamenat z řetězu utrženou inflaci.

Další zasedání FEDu se koná v polovině září, do konce roku pak jsou v plánu ještě další dvě. V datech v posledních týdnech se najde každý – ten, co čeká brzké zvýšení, stejně tak jako zapřisáhlá holubice. Podobně nejednoznačná je i komunikace FEDu. V nadcházejících 6 týdnech tak očekávejme zvýšenou volatilitu na dluhopisovém i měnovém trhu a výrazně větší citlivost na příchozí data. Rozhodnuto totiž zdaleka není.

Martin Lobotka, hlavní analytik ConseqInvestment Management a.s.

Tiskové oddělení Dům financí

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí

CMP