Na kolik dní dovolené máme nárok?
štítek Právo čtení na 2 minuty
Všichni zaměstnanci se těší na dovolenou, kdy mají konečně čas na své koníčky a odpočinek. Přitom obdrží za dobu čerpání dovolené náhradu mzdy od svého zaměstnavatele. Jak je to s dovolenou v Česku?
Základní výměra dovolené v Česku činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce. Legislativní podmínky ohledně dovolené jsou upraveny zákoníkem práce. Týdnem dovolené se rozumí 7 po sobě jdoucích následujících kalendářních dní. Minimální výměru dovolené může zaměstnavatel kdykoliv prodloužit, a to bez omezení. Oblíbeným firemním benefitem je právě týden dovolené navíc. Dovolenou může zaměstnavatel prodloužit např. i pouze zaměstnancům, kteří odpracují pro něj stanovenou dobu.
Související
Kdo má 5týdenní dovolenou?
Dovolená zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109 zákoníku práce činí 5 týdnů v kalendářním roce. Jedná se např. o zaměstnance státu, územních samosprávních celků, státního fondu, příspěvkových organizací při splnění zákonných podmínek, veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení.
Kdo má 8týdení dovolenou?
Nejdelší dovolenou mají v Česku učitelé. Dovolená pedagogických pracovníku a akademických pracovníku vysokých škol činí 8 týdnů v kalendářním roce. Pedagogičtí pracovníci mají dovolenou pevně stanovenou, a tudíž jim nelze dovolenou dále prodloužit. Jejich dovolená je i tak stanovena nad nejnižší možnou úrovní dovolené.
Poměrná část dovolené
Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny, přičemž části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
- Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
- Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují. Zaměstnanci v takovém případě přísluší poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele.
Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou?
Za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnancům s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídající průměrné délce směny. Základním vstupním údajem pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou je průměrný výdělek ze předcházející čtvrtletí.
V praxi tak může zaměstnanec vhodným načasováním termínu dovolené mít během dovolené vyšší příjem než kdyby chodil do práce. Čerpání dovolené ve čtvrtletí následujícím po čtvrtletí, kdy byl vyšší příjem (např. z důvodu odměny), znamená vyšší náhradu mzdy.
Další články k tématu Dovolená zaměstnance