Jak je to s pracovní dobou?
štítky Právo Zaměstnání čtení na 2 minuty
Pracovní dobou se rozumí doba, během které je zaměstnanec povinen vykonávat pro zaměstnavatele práci a je připraven k práci dle pokynů svého zaměstnavatele. Jak je však pracovní doba rozvržena? Jaký je rozdíl mezi rovnoměrnou a nerovnoměřnou pracovní dobou?
Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddych rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.
Rozvržení pracovní doby
Základním ustanovením upravujícím rozvržení pracovní doby je § 81 zákoníku práce v platném znění. Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Pokud u zaměstnavatele působí odborová organizace, je zaměstnavatel povinen s ní projednat rozvržení pracovní doby a rozvržení pracovní doby může být taky dohodnuto v kolektivní smlouvě. Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.
Převlékání se nezahrnuje do pracovní doby
Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny. Zaměstnanec tedy na začátku pracovní doby musí být nejenom v areálu zaměstnavatele, ale přímo na svém pracovišti připraven k výkonu práce. K tomu je nutno dodat, že do pracovní doby se nezapočítává doba převlékání a přípravy k výkonu práce. Z pracoviště je povinen zaměstnanec odcházet až po skončení směny.
Rovnoměrné × nerovnoměrné rozvržení pracovní doby
Rovnoměrné a nerovnoměrné rozvržení pracovní doby je upraveno v § 82 až § 84 zákoníku práce v platném znění.
- Při rovnoměrném rozvržení pracovní doby na jednotlivé týdny platí hlavní zásada, že délka směny nesmí přesáhnout 9 hodin.
- Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby pak délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Průměrná týdenní pracovní doba bez práce přesčas nesmí při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby na jednotlivé týdny v rozvrhu směn přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu za období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba nerovnoměrně rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.