Špidla: Opakování krize ze 30. let nehrozí, situace je ale vážná
štítek Stalo se přečtete do minuty
Opakování Velké hospodářské krize ze 30. let minulého století nehrozí, situace je ale vážná. Na svém blogu to napsal eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla. Podle něj ovšem ti, kteří volají proti státním zásahům do ekonomiky či obviňují média z podněcování paniky, podceňují závažnost situace.
„Znám pár lidí, kteří si stále pamatují Velkou hospodářskou krizi ve 30. letech minulého století. Jeden z nich – důchodce ve velmi pokročilém věku, který žije v Praze – mi řekl, že obyčejní lidé pocítili dopad krize až rok po kolapsu Wall Streetu v říjnu 1929,“ píše Špidla.
Největší rozdíl mezi oběma krizemi vidí v reakcích politiků. Ti dnešní údajně reagují daleko rychleji. Podle Špidly totiž například v USA po pádu na burze v roce 1929 ideologické překážky neumožňovaly přijmout ekonomická a sociální opatření, která si závažnost situace vyžadovala. Tehdejší americký prezident Franklin Delano Roosevelt ostatně přišel se svým hospodářským programem New Deal (Nový úděl) až v roce 1933, tedy čtyři roky po začátku skutečných problémů, podotkl Špidla.
„To, že dnešní politici byli rychlejší, je i částečně díky této zkušenosti. Většina zemí rychle přijala opatření na stabilizaci finančních systémů a přišla s rozsáhlými programy na podporu ekonomiky,“ uvedl český eurokomisař. Krize je podle něj nicméně realitou, kterou nikdo nemůže popřít.
Špidla by se ve svém názoru na hospodářskou krizi nejspíš neshodl s českým prezidentem Václavem Klausem. Podle něj ekonomická krize skončí sama od sebe a zásahy státu v tom budou hrát „miniaturní roli“. Vyřešení krize Klaus začátkem února přirovnal k léčení rýmy a chřipky. Neléčená trvá týden, léčená sedm dní, podotkl. Historie údajně ukázala, že drtivá většina opatření přišla až po skončení krize.
Zdroj: České noviny