ČNB: Finanční systém v ČR není ohrožen
štítek Stalo se přečtete do minuty
Finanční krize, která se postupně přelévá z USA do zemí západní Evropy, by zřejmě neměla dopadnout na tuzemský finanční systém. Česká národní banka včera uvedla, že domácí finanční systém zůstává od nynější finanční krize ve světě poměrně izolován, a není proto důvod ke znepokojení. Klidnější situaci napomáhá především zaměření nejvýznamnějších tuzemských hráčů na tradiční konzervativní obchodní model na dosud nenasyceném českém trhu.
„Dostupné informace a analýzy indikují, že český bankovní sektor ani není vystaven vzniku podobné krize, jaká probíhá v USA,“ uvedla centrální banka. Důvodem jsou podle ČNB mimo jiné přísnější úvěrové standardy a kritéria při poskytování půjček či tradiční způsob fixace úrokových sazeb a menší využívání externích upisovatelů hypoték u tuzemských ústavů.
ČNB připomněla, že zahraniční vlastníci domácích bank nepatří do finančních skupin, které byly krizí postiženy nejvíce. České dceřiné společnosti se přitom zaměřují na výnosy zejména z retailového bankovnictví, zatímco správu portfolia cenných papírů a derivátů koncentrují nejčastěji do poboček v mezinárodních finančních centrech, uvádí tisková zpráva ČNB.
Ke stabilitě domácího bankovního sektoru podle centrální banky přispívá i přetrvávající vysoká bilanční likvidita bank, převážné financování úvěrové expanze primárními vklady, a tedy minimální závislost na finančních zdrojích ze zahraničních trhů. české banky rovněž minimálně využívají takzvanou sekuritizaci úvěrů, doplnila ČNB.
Podíl nesplácených úvěrů na celkovém portfoliu úvěrů se v ČR momentálně pohybuje na relativně nízkých hodnotách, v srpnu činil tento podíl u úvěrů obyvatelstvu 2,6 procenta a u úvěrů nefinančním podnikům 3,6 procenta.
Rovněž podle analytiků, které oslovila ČTK, se finanční krize pomalu přelévá do západní Evropy, ale neohrožuje přímo české banky. Způsobuje však nedostatek likvidity a tedy případné zdražení i na tuzemském trhu. Nedostatek peněz na evropských trzích by podle nich mohl vyústit v propuknutí recese v eurozóně, která by následně snížila výkon domácího hospodářství a zvýšila nezaměstnanost.
Zdroj: Finanční noviny