Kde dosáhnete na čistý roční výnos přes 3 %? U stavebního spoření!

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Finance
Vydáno: 16. května 2018 15:43:42
zdroj: pixabay.com

Spoření formou vkladů na smlouvu o stavebním spoření je stále atraktivní, i když maximální státní podpora činí 2 000 Kč, zatímco v minulosti byla i 4 500 Kč. Za rok je možné u každé smlouvy o stavebním spoření v rodině dosáhnout ročního čistého výnosu přes 3 %, což je více než na termínovaných vkladech.

 

Stavební spoření je státem podporováno formou ročního státního příspěvku. V letech 1993 až 2003 činil maximální roční státní příspěvek na smlouvu 4 500 Kč, v letech 2004 až 2010 potom 3 000 Kč a od roku 2011 činí maximální státní příspěvek 2 000 Kč na smlouvu. Státní výdaje na podporu stavebního spoření z důvodu snížení maximální státní podpory postupem let klesaly, v roce 2005 činily 16,1 miliard korun, v roce 2011 potom 10,7 miliard korun a za rok 2015 již 4,6 miliard korun.

 

Státní podporu dostávají i děti

Na maximální roční dvoutisícový státní příspěvek dosáhnou klienti stavebních spořitelen, jejichž rozhodné roční vklady činí 20 000 Kč a více. V případě nižšího ročního vkladu než 20 000 Kč činí státní podpora 10 % z roční rozhodné částky. Smlouvu o stavebním spoření mohou mít uzavřeny i děti. Ve čtyřčlenné rodině mají nárok na státní příspěvek všichni, tedy rodiče i děti.

 

Po šesti letech lze vybrat peníze na cokoliv

Po uplynutí vázací lhůty je možné naspořené peníze ve stavebním spoření čerpat na cokoliv. Z naspořených peněz nemusí být nutně financováno řešení bytové situace, ale je možné peníze použít zcela libovolným způsobem. Od roku 2004 je u smluv o stavebním spoření šestiletá vázací lhůta, předtím byla pětiletá. Výhodou spoření na smlouvu o stavebním spoření je možnost zasílat peníze na smlouvu nepravidelně, lze tedy spořit měsíčně např. 1 000 Kč a případnou zbylou částku do nároku na maximální státní podporu zaslat až koncem roku v závislosti na aktuální finanční situaci. Rovněž je možné si nárok na státní podporu předplatit a zaslat peníze na smlouvu na několik let dopředu. Dětem mohou na smlouvu o stavebním spoření zasílat peníze např. i prarodiče.

 

Jak získat roční čistý výnos 3,06 %?

Při pravidelné měsíční úložce ve výši 1 667 Kč je možné po šesti letech mít na smlouvě naspořeno při 1% úrokové sazbě 131 747 Kč, a to při zohlednění ročního poplatku ve výši 324 Kč a 15% srážkové daně. V takovém případě odpovídá naspořená částka 3,06 % p. a. Při spoření na 4 smlouvy v rodině uvedeným způsobem naspoří rodina celkem 526 988 Kč, přičemž vlastní vklady činí 480 096 Kč.

Reklama

Témata

Pojištění přes internet

V současné době uspokojíme stále více a více našich potřeb a požadavků prostřednictvím...

Mzdy v ČR

Česko patří mezi vyspělé země světa s nízkými mzdovými rozdíly, přesto jsou v některých krajích...

Rodičovská dovolená

Na rodičovskou dovolenou mají nárok všechny zaměstnankyně. Jak dlouho je možné rodičovskou...

Státní příspěvky pro děti

Rodiče mohou již svým malým dětem uzavřít stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření,...

Máme "papíry" pod palcem

Pro výpočet daňových povinností musí všechny OSVČ vést buď účetnictví, daňovou evidenci nebo...

Reklama
Reklama

Třetí důchodový pilíř

Spoření na penzi se státní podporou

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření jsou finanční produkty podporované státem, které patří do tzv. třetího důchodového pilíře. Jaké všechny výhody lze u těchto penzijních produktů čerpat?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.