Kde dosáhnete na čistý roční výnos přes 3 %? U stavebního spoření!

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Finance
Vydáno: 16. května 2018 15:43:42
zdroj: pixabay.com

Spoření formou vkladů na smlouvu o stavebním spoření je stále atraktivní, i když maximální státní podpora činí 2 000 Kč, zatímco v minulosti byla i 4 500 Kč. Za rok je možné u každé smlouvy o stavebním spoření v rodině dosáhnout ročního čistého výnosu přes 3 %, což je více než na termínovaných vkladech.

 

Stavební spoření je státem podporováno formou ročního státního příspěvku. V letech 1993 až 2003 činil maximální roční státní příspěvek na smlouvu 4 500 Kč, v letech 2004 až 2010 potom 3 000 Kč a od roku 2011 činí maximální státní příspěvek 2 000 Kč na smlouvu. Státní výdaje na podporu stavebního spoření z důvodu snížení maximální státní podpory postupem let klesaly, v roce 2005 činily 16,1 miliard korun, v roce 2011 potom 10,7 miliard korun a za rok 2015 již 4,6 miliard korun.

 

Státní podporu dostávají i děti

Na maximální roční dvoutisícový státní příspěvek dosáhnou klienti stavebních spořitelen, jejichž rozhodné roční vklady činí 20 000 Kč a více. V případě nižšího ročního vkladu než 20 000 Kč činí státní podpora 10 % z roční rozhodné částky. Smlouvu o stavebním spoření mohou mít uzavřeny i děti. Ve čtyřčlenné rodině mají nárok na státní příspěvek všichni, tedy rodiče i děti.

 

Po šesti letech lze vybrat peníze na cokoliv

Po uplynutí vázací lhůty je možné naspořené peníze ve stavebním spoření čerpat na cokoliv. Z naspořených peněz nemusí být nutně financováno řešení bytové situace, ale je možné peníze použít zcela libovolným způsobem. Od roku 2004 je u smluv o stavebním spoření šestiletá vázací lhůta, předtím byla pětiletá. Výhodou spoření na smlouvu o stavebním spoření je možnost zasílat peníze na smlouvu nepravidelně, lze tedy spořit měsíčně např. 1 000 Kč a případnou zbylou částku do nároku na maximální státní podporu zaslat až koncem roku v závislosti na aktuální finanční situaci. Rovněž je možné si nárok na státní podporu předplatit a zaslat peníze na smlouvu na několik let dopředu. Dětem mohou na smlouvu o stavebním spoření zasílat peníze např. i prarodiče.

 

Jak získat roční čistý výnos 3,06 %?

Při pravidelné měsíční úložce ve výši 1 667 Kč je možné po šesti letech mít na smlouvě naspořeno při 1% úrokové sazbě 131 747 Kč, a to při zohlednění ročního poplatku ve výši 324 Kč a 15% srážkové daně. V takovém případě odpovídá naspořená částka 3,06 % p. a. Při spoření na 4 smlouvy v rodině uvedeným způsobem naspoří rodina celkem 526 988 Kč, přičemž vlastní vklady činí 480 096 Kč.

Reklama

Témata

Daně v ČR

V minulém tématu týdne jste měli možnost získat informace související s daňovým přiznáním. V...

Třetí důchodový pilíř

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření jsou finanční produkty podporované státem,...

Jak se správně zadlužit?

Většina z nás si během života potřebuje půjčit peníze. Je však velký rozdíl mezi dobrým a...

Běžné účty

Banky jsou si vědomy toho, že mít běžný účet je dnes v podstatě nutností. Proto do své...

Vánoční testy

Pro konec letošního roku jsme si pro Vás připravili daňové, právní a finanční testy, kde si...

Reklama
Reklama

Evidence na úřadu práce

Nezaměstnanost v ČR

Evidence na úřadu práce se vyplatí i kvůli jednomu měsíci. Kolik si lze na úřadu práce přivydělat a jak se počítá podpora v nezaměstnanosti v roce 2019?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.