561 nových jaderných reaktorů se staví nebo bude. Uran je stále „buy“.

štítky Investice Politika Stalo se čtení na 3 minuty

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Po havárii jaderné elektrárny Three Mile Island v roce 1979, získala energie z jádra tu nejhorší pověst. Havárie v Černobylu to jen utvrdila a japonská havárie v důsledku tsunami jen potvrdila, že investice do jaderného a uranového průmyslu jsou prakticky mrtvé.

Uran, nenáviděná, leč nezbytná surovina.

Po havárii jaderné elektrárny Three Mile Island v roce 1979, získala energie z jádra tu nejhorší pověst. Havárie v Černobylu to jen utvrdila a japonská havárie v důsledku tsunami jen potvrdila, že investice do jaderného a uranového průmyslu jsou prakticky mrtvé.

Ovšem, kdykoli se vám někde zabouchnou dveře, někde jinde se otevře okno. Investice do uranového průmyslu vytváří v současné době veliké investiční příležitosti. Poptávka po uranu bude i nadále růst a není naděje, že by v dohledné době měla klesat.

Kdo investoval okolo roku 2000 do malých společností zabývajících se těžbou uranu okolo 10 liber, odcházel v roce 2007 se ziskem 1300%. Zisky velikých společností nebyly sice tak výrazné, ale rozhodně nebyly zanedbatelné.

Jsou vlády slepé?

Po havárii japonské jaderné elektrárny Fukushima Daiichi to již vypadalo, že se svět od jaderné energie odvrátí, ale ve skutečnosti dochází ke zcela opačnému vývoji. Zatímco Německo rozhodlo uzavřít svých devět reaktorů v důsledku katastrofy, Indie, Čína, USA a další země zaplnily uvolněné místo. Celkem je ve výstavbě a ve fázi plánování 561 nových jaderných reaktorů.

V průběhu minulých dvou let se zhodnotily investice do těžebních společností produkujících uran o stovky procent. Mezi nejúspěšnějšími třemi byly:

  • Paladin Resources – 1 351%
  • Strathmore Minerals – 205%
  • Cameco – 397%

Stejně jako v roce 1979, po havárii Three Mile Island Last, došlo i v minulém roce k útlumu na trhu s uranem, ale rozdíl mezi poptávkou a nabídkou se však nezměnil. Poptávka po uranu zůstává stabilní, a proto musí zákonitě dojít ke zvýšení cen uranu.

  • V současnoti, Amerika dováží 90% uranu, který potřebuje pro své 104 reaktory.
  • Většina dovozu uranu do USA pochází z Ruska, kdy podle mezistátní dohody z roku 1993 „Megatuny na megawaty“, zpracovávají USA uran z jaderných zbraní. Tato dohoda umožnila

USA získávat uran do reaktorů za příznivou cenu. Tato dohoda vyprší na konci roku 2013 a dá se předpokládat, že Rusko toto dohodu neobnoví, protože na volném trhu získá za uran lepší cenu.

Ještě horší je, že USA budou potřebovat ještě víc uranu. Dalších pět jaderných reaktorů je projektováno s termínem dokončení ke konci dekády.

A to je jenom Amerika.

V Číně je v současné době v provozu 14 reaktorů, 26 reaktorů je ve výstavbě, 51 reaktorů je ve fázi projektu a o výstavbě dalších 120 reaktorů se uvažuje. Ale i státy jako Indie, nebo i Saudská Arábie také uvažují o vybudování svých jaderných reaktorů, což jenom zvýší zájem uran.

Když budeme uvažovat jak velké množství uranu je k dispozici a jak velká bude jeho potřeba v následujících letech, dojdeme k jedinému možnému závěru. Cena uranu se musí nutně zvýšit a možná dramaticky zvýšit. Pokud vsadíte na producenty uranu, můžete v průběhu nastávajících let očekávat nadprůměrné zisky.

Zdroj: Casey Research

Akcie a trhy

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí