ČEKIA: Zájem o daňové ráje v roce 2010 ochladl
štítek Daně přečtete do minuty
Zájem podnikatelů o přesun sídla do daňového ráje v roce 2010 ochladl. Počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, se v loňském roce zvýšil o 2,5 % (o 281) na 11 424 společností. Jedná se o nejmenší meziroční přírůstek za posledních pět let. Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 3,36 % firem registrovaných v Česku. V posledních pěti letech se počet takovýchto firem zvýšil o 55 %. Analýzu ve středu zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).
„Zájem českých firem o přesun sídla do daňově výhodnější destinace v roce 2010 meziročně vzrostl o 2,5 %, což představuje nejmenší meziroční přírůstek za posledních pět let, co ČEKIA tyto statistiky sleduje,“ komentuje výsledky analytička společnosti ČEKIA Petra Štěpánová s tím, že z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 3,36 % českých firem.
„Důvod poklesu zájmu podnikatelů o daňové ráje souvisí s jistou nasyceností trhu, pokračující složitou ekonomickou situací v Česku, stejně jako mírným optimismem podnikatelů po vítězství pravice v parlamentních volbách nebo tlakem vlád vyspělých zemí, včetně Česka, na daňové ráje a jejich snahy o uzavírání dohod o výměně informací v daňových záležitostech,“ doplnila Štěpánová.
Ta však současně upozornila, že statistiky ČEKIA představují jen špičku ledovce, neboť ČEKIA tento typ informací čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů a zohledňuje jen přímou vazbu mezi vlastníkem a ovládaným subjektem, zatímco podnikatelé, za účelem skrytí skutečných vlastníků a vytváření dojmu „serióznosti“, stále častěji vytvářejí složitější a méně přehledné struktury.
K nejoblíbenějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemí, Kypr a Lucembursko. Největší absolutní přírůstek loni zaznamenal Kypr (139), z relativního pohledu Monako (+33 %) a Seychely (+26 %).