Praha bude pokračovat v rozestavěných akcích, jinak chce šetřit

štítek Stalo se čtení na 3 minuty

Praha bude v příštím roce pokračovat v započatých akcích, jako je výstavba městského okruhu, prodloužení trasy A metra nebo nákup nových tramvají. Děti do 15 let a dospělí nad 65 let by se mohli dočkat jízdného zdarma v pražské MHD. Kromě toho ale město bude muset šetřit, v květnu by totiž mělo splatit emisi dluhopisů ve výši pěti miliard korun. Nové vedení hlavního města také bude muset rozhodnout o několika důležitých problémech, jako je setrvání Slovanské epopeje v Moravském Krumlově, rekonstrukce ústřední čistírny nebo oddlužení kongresového centra.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) zprovozní podle mluvčí Ilony Vysoudilové v prvním čtvrtletí příštího roku bezbariérové výtahy do stanic metra Háje a Národní třída. Zahájena bude také rekonstrukce a prodloužení tramvajové trati do Podbaby, na kterou podnik získá evropskou dotaci. V hlavním městě by se měly během roku objevit nové tramvaje Škoda ForCity (15T), do března jich plzeňská Škoda Praze dodá 25. „Pokračovat se bude také ve výstavbě metra A a projektových pracích na nové trase D,“ řekla ČTK Vysoudilová.

Technická správa komunikací (TSK) bude pokračovat v rekonstrukci Michelské ulice a Štěrboholské radiály. Dokončení by se mohla dočkat Vysočanská radiála. Mimo to plánuje TSK především opravu Nuselského mostu.

Nové vedení města, které vzešlo z říjnových voleb, chce v MHD od července prosadit jízdné zdarma pro děti do 15 let a dospělé nad 65 let. Dosud mohou městskou hromadnou dopravou v metropoli jezdit bezplatně pouze děti do deseti let a důchodci nad 70 let. Podle organizace Ropid by ale takové opatření způsobilo dopravnímu podniku výpadek v příjmech z jízdného asi 167 milionů korun ročně. Město by pak muselo tuto ztrátu uhradit.

Praha přitom očekává nižší příjmy než v některých minulých letech. Vedení metropole už dříve avizovalo, že bude muset příští rok šetřit. Primátor Bohuslav Svoboda na posledním zasedání finančního výboru řekl, že město bude muset přehodnotit některé investice. Úspory by se podle něj měly týkat DPP, TSK a výstavby městského okruhu.

Metropole navíc bude muset v polovině května splatit emisi komunálních dluhopisů ve výši pět miliard korun. Uvádí se to ve schváleném návrhu rozpočtového provizoria na příští rok. Protože by tyto výdaje měly negativní vliv na hospodaření města, navrhuje se v materiálu vydání nové emise dluhopisů. Praha přijde také o státní příspěvek na projekty hrazené Evropskou unií. Pokud by Praha hradila příspěvek ze svého, činilo by to asi 582 milionů korun.

Hlavní město chce pokračovat rovněž v převedení papírových tramvajenek na opencard. Zrušeny budou papírové kupony pro vysokoškolské studenty, bez opencard pak zřejmě bude možné pořídit pouze anonymní přenosné jízdenky, které jsou dražší než běžné kupony.

Radnici čeká příští rok několik důležitých rozhodnutí. Bude muset říci, jak dál s miliardovým tendrem na rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod, se spravováním projektu opencard a s oddlužením kongresového centra. Výběrové řízení na správu projektu opencard už nové vedení zrušilo, o zrušení tendru na čistírnu se uvažuje. Plán společenství Penta Investments a Zátiší Catering Group na to, jak se zbavit dvoumiliardového dluhu kongresového centra, Praha letos schválila. Nové vedení se chce k záměru vrátit.

Očekává se, že nové vedení také rozhodne, zda do Prahy přestěhuje Muchův cyklus obrazů Slovanská epopej, který je umístěn na zámku v Moravském Krumlově. Předpokládá se, že přehodnotí rovněž některá rozhodnutí minulého vedení, například koncepci bezdomovectví a plán na transformaci Pražské informační služby na akciovou společnost.

Minulé vedení rozhodlo o několika zakázkách, nová radnice bude muset podle finančních možností rozhodnout, zda je bude realizovat. Jde mimo jiné o plánovanou rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce, dostavbu areálu Šutka a výstavbu nového pavilonu pro slony, hrochy a antilopy v pražské zoo.

V příštím roce se očekává také rozhodnutí Ústavního soudu v Brně ohledně stížnosti na rozdělení Prahy do sedmi obvodů ve volbách do pražského zastupitelstva. V prosinci ji podali zástupci Strany zelených, SNK ED a Věcí veřejných.

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí