Euro.cz: České zemědělství skončí se ziskem dvou až pěti miliard
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
České zemědělství uzavře letošní rok se ziskem v rozmezí od dvou do pěti miliard korun. Odhad sdělil serveru Euro.cz šéf zemědělské statistiky Českého statistického úřadu Jiří Hrbek v reakci na dnešní údaje Evropského statistického úřadu (Eurostat). Očekávaný pozitivní hospodářský výsledek českého zemědělství vysvětluje Hrbek vyššími cenami obilí, řepky a mléka, a také nižšími mzdovými náklady. Loni zemědělcům podle dříve publikovaných údajů ČSÚ klesl zisk meziročně o dvě třetiny na 3,17 miliardy korun, vlivem prudkého snížení cen u všech zemědělských komodit.
Za letošní rok kupříkladu u řepky utrží pěstitelé podle odhadů až o miliardu korun víc než v předchozím roce. „K zisku také přispějí nižší mzdové náklady vlivem dalšího poklesu počtu pracovníků,“ řekl serveru Hrbek. Doplnil, že meziročně se sníží rovněž náklady na hnojiva a pesticidy.
Podle údajů, které dnes zveřejnil Eurostat, v Česku letos reálné příjmy v zemědělství v přepočtu na jednoho pracovníka stouply o 3,1 procenta, což je sedmé nejnižší číslo v EU. Česká republika přitom patří mezi 21 členských zemí, které zaznamenaly meziroční nárůst. „Mezi státy, které si oproti předchozímu roku v zemědělských příjmech polepšily, je ovšem český výsledek nejhorší,“ podotýká server.
Loni českým zemědělcům podle únorových údajů ČSÚ navzdory vyšším dotacím klesl zisk meziročně o dvě třetiny na 3,17 miliardy korun. Tuzemská zemědělská produkce se v roce 2009 kvůli poklesu cen snížila o 18 procent na 97,4 miliardy korun, což byl nejhorší výsledek od vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004. Hlavním faktorem propadu bylo podle statistiků prudké meziroční snížení cen placených zemědělským prvovýrobcům, „a to téměř u všech zemědělských komodit“.
Letos se za celou Evropskou unii podle odhadů Eurostatu v přepočtu na jednoho pracovníka reálné příjmy v zemědělství zvýšily v průměru o 12,3 procenta. Vůbec nejvíce reálné příjmy v zemědělství v letošním roce meziročně vzrostly v Dánsku, kde se příjem na pracovníka zvýšil o téměř 55 procent. V šesti státech naopak klesly, nejvýrazněji v Británii a Rumunsku shodně o víc než osm procent.
Slovensko je letos jen o jednu příčku nad Českem díky nárůstu o šest procent.
Mezi roky 2005 až 2010 podle odhadu evropských statistiků reálný příjem na pracovníka v zemědělství v EU v průměru vzrostl o deset procent.
Reálné příjmy ze zemědělství zahrnují příjmy vytvořené zemědělskými činnostmi a takovými nezemědělskými aktivitami, které od těch prvních nelze oddělit. Nejsou to však celkové příjmy zemědělsky hospodařících subjektů, neboť nepokrývají zisky z jiných zdrojů, například z nemovitostí, platy či sociální výhody.