Merkelová výrokem o potížích eura rozdráždila EU i ECB
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Německá kancléřka Angela Merkelová, která v úterý řekla, že euro je v mimořádně vážných problémech, svým výrokem rozdráždila činitele v Evropské unii i v Evropské centrální bance. Ti naopak tvrdí, že navzdory dluhové krizi v Irsku a potížím Řecka euro žádný problém nemá a stojí si dobře.
„Já si nemyslím, že euro je v nebezpečí. Euro je pevné,“ reagoval dnes v rozhovoru na finanční televizi CNBC lucemburský premiér a předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. Euroskupina sdružuje ministry financí eurozóny.
„Jsme v mimořádně vážné situaci, pokud jde o euro,“ řekla v úterý Merkelová, když se vyjadřovala k dluhovým problémů, které zmítají převážně zeměmi na okraji eurozóny. Svým komentářem ale kancléřka podle finančních analytiků ještě víc prohloubila pesimismus, který byl na trzích patrný už předtím.
Juncker připustil, že ekonomická nerovnováha v šestnáctičlenné eurozóně je příliš velká. Politici podle něj podcenili rozsah problémů, s nimiž se jednotlivé země potýkají.
Ještě v úterý večer na slova německé kancléřky reagoval člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny. Euro podle něj ve vážné situaci, jak tvrdí kancléřka, není.
„To mě pobouřilo,“ řekl bankéř rakouské televizi ORF. Podle Nowotného, který je zároveň guvernérem rakouské centrální banky, je třeba v těchto otázkách rozlišovat mezi eurem jako měnou a problémy jednotlivých zemí v eurozóně. „Euro v nebezpečí není. V nebezpečí jsou jednotlivé země,“ dodal Nowotny.
Bankéř také řekl, že Portugalsko nelze z ekonomického hlediska srovnávat s Irskem a Řeckem, jak se nyní často děje. Přílišné kolísání na trzích ale podle Nowotného znamená, že riziko nákazy existuje. „Proto je nutné stabilizovat Irsko a eliminovat dopady nákazy,“ řekl.
Náklady na pojištění dluhopisů irské vlády proti nesplacení se zvyšují, i když má země slíbenou pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Její výše zatím nebyla stanovena, nejčastěji se ale hovoří o částce 80 až 90 miliard eur (až 2,2 bilionu Kč).