Nečas:Zemědělci nemohou počítat s plným dorovnáním přímých plateb
štítek Stalo se přečtete do minuty
Čeští zemědělci nemohou v příštím roce počítat s plným dorovnáním přímých plateb. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli premiér Petr Nečas a ministr zemědělství Ivan Fuksa. Přímé platby jsou nejvýznamnější zemědělskou dotací a Agrární komora hrozí protesty, pokud stát letos touto formou nevyplatí aspoň tři miliardy korun.
Stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám z národních rozpočtů, známým také pod jménem top-up.
Podle smluv dojednaných před vstupem ČR do EU by stát farmářům v roce 2011 mohl vyplatit až 4,8 miliardy korun. V návrhu rozpočtu pro příští rok je však v této kolonce kvůli úsporám zatím nula. Prezident Agrární komory Jan Veleba nedávno pohrozil možnými protesty zemědělců v ulicích, pokud jim stát nevyplatí alespoň tři miliardy korun.
Agrárníci pravděpodobně tento měsíc uspořádají v pražské Lucerně celostátní shromáždění zemědělců. „Lucerna je určitý symbol. Když nám bylo těžko, jsme se tam scházívali,“ uvedl již dříve Veleba. „Chceme tam pozvat předsedu vlády, ministra financí (Miroslava Kalouska) a samozřejmě ministra zemědělství,“ doplnil. Zemědělci zástupce státu chtějí přesvědčit o nutnosti navýšení rozpočtu. Pokud ani toto setkání zvýšení dotací nepřinese, je podle Veleby pravděpodobné, že by farmáři přešli k protestům.
Dorovnání přímých plateb je pro zemědělce velmi citlivé téma, kvůli němuž do ulic vyšli už v minulosti. Například loni v prosinci jich proti plánovanému krácení plateb v Praze demonstrovalo na 4000. Sněmovna následně především hlasy levicových poslanců přidala do rozpočtu MZe 1,5 miliardy korun, jak rolníci požadovali.