Nezaměstnanosti mezi mladými je rekordní a zřejmě dál poroste
štítek Stalo se čtení na 3 minuty
Nezaměstnanost mezi mladými lidmi vystoupila z celosvětového pohledu na nový rekord a bude se zřejmě dál zvyšovat. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace práce (ILO). Na konci loňského roku bylo v celém světě podle ILO asi 620 milionů ekonomicky aktivních lidí ve věku 15 až 24 let a zhruba 81 milionů jich nemělo práci.
Ve své nové zprávě s názvem ILO Global Employment Trends for Youth 2010 organizace uvedla, že na konci loňského roku byla míra nezaměstnanosti pro tuto věkovou skupinu na rovných 13 procentech. V předchozí zprávě, kde se údaje vztahovaly ke konci roku 2007, bylo bez práce o 7,8 milionu mladých méně a míra nezaměstnanosti mezi nimi činila 11,9 procenta. ¨ Situace je nejhorší od druhé světové války a další maximum mladých lidí bez práce lze očekávat v letošním roce. Nejhůře jsou na tom teď mladí v rozvojových zemích, kde jich žije nejvíce. Dopady ztráty zaměstnání či neschopnosti najít si práci tam většinou bývají i mnohem dramatičtější než jinde, uvádí ILO. S problémy se ale setkává i Evropa. Vyloučit proto nelze ani sociální nepokoje spolu s růstem zločinnosti.
Práce ale ubývá i mladým lidem ve vyspělých zemích včetně Spojených států, Evropské unie a bývalých komunistických zemí Evropy. Od roku 2008 do konce roku 2009 se míra nezaměstnanosti ve věkové kategorii 15 až 24 let v hlavních průmyslových zemích zvýšila o 4,6 procentního bodu na 17,7 procenta z celkové potenciální pracovní síly. To je nejvíce v zaznamenané historii.
„Neschopnost najít zaměstnání vytváří mezi mladými lidmi pocity zbytečnosti a nečinnosti, což může vést k růstu zločinnosti, psychickým potížím, násilí, konfliktům a drogám,“ upozorňuje organizace, která patří pod OSN. ILO odhaduje, že v roce 2008 až 152 milionů mladých lidí, což je přibližně 28 procent z celku, sice pracovalo, ale pořád žilo v extrémní chudobě. Domácnosti, kde žili, přežívaly s částkou v průměru 1,25 USD (asi 24 Kč) na osobu a den.
Současné trendy budou mít navíc podle ILO na mladé lidi citelné dopady, protože na trh práce brzy dorazí další absolventi, kteří rozšíří řady nezaměstnaných. ILO proto varuje i před rizikem krizového odkazu takzvané ztracené generace. Tu budou tvořit mladí lidé, kteří se neuchytili na trhu práce a ztratili veškeré naděje, že budou kdy schopni pracovat a vydělat si na slušné živobytí.
„Mladí lidé jsou hnací silou hospodářského rozvoje. Vzdát se tohoto potenciálu by znamenalo ekonomické ztráty,“ uvedl předseda organizace Juan Somavia. Vlády v bohatých i chudých zemích by proto měly věnovat pozornost vzdělání a školení.
ILO předpokládá, že do konce letošního roku bude v celém světě bez práce zhruba 81,2 milionu mladých lidí a míra nezaměstnanosti mezi nimi dosáhne 13,1 procenta. S mírným zlepšením organizace počítá v příštím roce, kdy by se míra nezaměstnanosti ve zmíněné věkové kategorii mohla snížit na 12,7 procenta.
Nárůst počtu mladých nezaměstnaných o 7,8 milionu během pouhých dvou let ostře kontrastuje s vývojem v předchozích deseti letech. Tehdy totiž ročně v uvedené věkové skupině přibývalo jen asi 191.000 nezaměstnaných.
ILO předpovídá, že v příštím roce se bude tempo růstu nezaměstnanosti dál zvyšovat na Blízkém východě a na severu Afriky, v ostatních regionech by mělo být patrné zlepšení.