Útlum ekonomiky pomohl po letech k růstu veřejných dražeb

štítek Stalo se přečtete do minuty

Počet veřejných dražeb se v Česku za letošní první pololetí poprvé od roku 2005 zvýšil. Uskutečnilo se jich 1453, což představuje meziroční nárůst přibližně o pětinu. Rostly také další významné ukazatele, jako jsou například dražební výnosy. Vyplývá to ze statistik veřejných dražeb na webu www.centralniadresa.cz. Podle dražebníků pomohl jejich oboru paradoxně útlum ekonomiky.

Celkové výnosy z vydraženého majetku se v první polovině letošního roku zvýšily meziročně o 451 milionů korun na 1,57 miliardy.

Výrazně narostla čísla týkající se nedobrovolných dražeb. Od ledna do června se jich v Česku uskutečnilo 343, tedy více než dvojnásobek čísla za první pololetí 2009.

„U nedobrovolných dražeb, jejichž počet vzrostl velice razantně, jde jednoznačně o to, že se na trh dostávají nemovitosti kvůli nespláceným hypotékám, respektive dalším spotřebitelským úvěrům,“ řekl ČTK realitní odborník z dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal. Stejnou zkušenost má i Josef Machů z dražební firmy Prokonzulta. V celkových objemech jsou ale podle něj nedobrovolné dražby zanedbatelné, protože jde převážně o částky v řádech stovek tisíců korun. Podle Nevšímala z Naxosu ale hodnota majetku v nedobrovolných dražbách přesto roste. Loni činila v průměru 300.000 korun, letos je to už zhruba půl milionu.

Počet dobrovolných dražeb se meziročně v pololetí zvýšil o sedm procent na 1110. Také tento ukazatel ovlivnila podle Machů krize. Mnoho dlužníků má totiž podle něj s věřiteli takové smlouvy, že svůj majetek můžou v případě problémů se splácením prodávat i v dobrovolné dražbě. „Na počet dražeb dobrovolných mají jednoznačně vliv insolvence,“ soudí také Nevšímal. Na trh se prý začínají dostávat zajímavější a hodnotnější nemovitosti a roste tak počet i objem dražeb.

Dobrovolnou dražbu navrhuje vlastník majetku nebo také likvidátor obchodní společnosti, případně insolvenční správce. Nedobrovolnou dražbou se zpeněžuje zástava, která slouží k zajištění pohledávky věřitele.

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí