V USA zkrachovalo dalších sedm bank, letos už jich je 103
štítek Stalo se čtení na 3 minuty
Ve Spojených státech od začátku roku zkrachovalo už 103 finančních ústavů. Nejnověji nechaly tamní regulační orgány zavřít sedm menších bank, které se nedokázaly vypořádat s dopady finanční krize. Tempo krachů bank je přitom letos rychlejší než loni, kdy první stovka nebyla pokořena až do října.
V pátek nechaly úřady zavřít ústav Sterling Bank z Lantany ve státě Florida, Crescent Bank and Trust Company z Jasperu v Georgii, Williamsburg First National Bank z Kingstree v Jižní Karolíně, dále Thunder Bank ze Sylvan Grove v Kansasu, Community Security Bank z New Prague v Minnesotě, SouthwestUSA Bank z Las Vegas v Nevadě, a rovněž Home Valley Bank z města Cave Junction v Oregonu.
Úřady očekávají, že nejvíce krachů bank se objeví právě v tomto čtvrtletí. Banky tíží velké ztráty z nesplácených úvěrů a celé odvětví se z těchto potíží zotavuje jen velmi zvolna. Velká část špatných úvěrů je spojena s trhem komerčních nemovitostí. Touto dobou loni v USA zkrachovalo 64 bank.
Největší ze zkrachovalých finančních ústavů je Crescent Bank and Trust, která měla 11 poboček, celková aktiva za zhruba 1,01 miliardy dolarů (asi 19,7 miliardy Kč) a vklady za 965,7 milionu dolarů (asi 18,8 miliardy Kč). Nejmenší byla Thunder Bank, která měla jen dvě pobočky, aktiva 32,6 milionu dolarů a vklady za 28,5 milionu USD.
Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) očekává, že v souvislosti s krachem zmíněných sedmi bank bude muset vyplatit zhruba 431 milionů dolarů (asi 8,4 miliardy Kč). Situace menších regionálních bank ve Spojených státech se obecně zlepšuje pomaleji, než situace velkých bank na Wall Street i situace celé ekonomiky.
Kvůli rostoucímu počtu krachů bank se FDIC loni dostala do ztráty, požádala však banky, aby pravidelné roční příspěvky do fondu zaplatily na tři roky dopředu. Úřad tak bude mít v předstihu k dispozici asi 45 miliard dolarů, které by podle něj měly stačit na pokrytí zbývajících očekávaných nároků. Na konci letošního března ještě ztráta FDIC dosahovala 20,7 miliardy dolarů (asi 404 miliard Kč).
FDIC hned našla nové majitele všem sedmi bankám. Veškeré vklady v ústavu Sterling Bank tak převezme Iberiabank z Louisiany, vklady v Crescent Bank získá Renasant Bank z Mississippi a vklady banky Williamsburg First National přebírá First Citizens Bank z Jižní Karolíny. FDIC ručí za vklady klientů do výše 250.000 dolarů (asi 4,9 milionu Kč) na jeden účet.
FDIC na konci června zveřejnila aktualizovanou zprávu o stavu amerického bankovního sektoru. V poslední době jsou prý vidět dílčí známky zlepšení, rizika ale přetrvávají. Úřad v minulé předpovědi odhadoval, že v souvislosti s krachy bank bude muset v letech 2009 až 2013 vyplatit zhruba 100 miliard dolarů (téměř dva biliony Kč). Aktualizovaná zpráva uvádí, že v období 2010 až 2014 krachy bank přijdou FDIC na zhruba 60 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu Kč).
O vklady ústavu Thunder Bank se postará The Bennington State Bank z Kansasu, o Community Security pak ústav Roundbank z Minnesoty, vklady banky SouthwestUSA převezme kalifornská Plaza Bank a vklady Home Valley Bank získá South Valley Bank z Oregonu.
Na seznamu problémových bank, který vede FDIC, bylo v prvním čtvrtletí už 775 finančních ústavů, zatímco na konci loňského roku jich bylo 702. Problémových bank přibylo i navzdory tomu, že letošní první čtvrtletí bylo pro odvětví jako celek nejlepší za poslední dva roky.
Úřady očekávají, že letos v USA zkrachuje více bank než loni, kdy jich bylo 140. V roce 2008 skončilo jen 25 bank a ještě o rok dříve dokonce jen tři. Současná vlna krachů ale zdaleka nedosahuje takové síly jako na přelomu 80. a 90. let při krizi spořitelen. Jen v roce 1989 v USA skončilo 534 finančních institucí, tehdejší krize vyvrcholila v roce 1992.