Průzkum: Dvě pětiny lidí nemají pro případ ztráty místa rezervu

štítek Stalo se přečtete do minuty

Téměř dvě pětiny lidí (36 procent) nemají pro případ ztráty zaměstnání žádnou finanční rezervu, i když připouštějí, že by ji mít měly. Naopak na horší časy se vybavilo 16 procent dotázaných. Vyplývá to z výsledků ankety pracovního portálu OnlinePráce, která se konala ve druhé polovině března.

Více než čtvrtinu lidí donutila ekonomická krize, aby si začala takovou rezervu teprve vytvářet. Necelých 20 procent návštěvníků portálu si myslí, že žádné záložní zdroje financí nepotřebují, protože se o práci nebojí. Možné obavy ze ztráty zaměstnání tak čtyři pětiny respondentů donutily k tomu, aby začaly více myslet na "horší časy“.

"Ukazuje se, že si lidé poměrně silně uvědomují, že ekonomická recese zdaleka nekončí a v ohrožení mohou být i oni osobně. Téměř polovina našich respondentů buď už nějaké finanční prostředky pro případ ztráty zaměstnání stranou má, nebo se k tvorbě rezervy chystá. Pokud si riziko chybějících zdrojů uvědomuje více než další třetina dotázaných, svědčí to jednoznačně o tom, že obava ze ztráty zaměstnání je nyní poměrně vysoká,“ uvedla Tereza Žáková ze zákaznického servisu portálu.

Lidé si podle ní také svého současného zaměstnání začínají více vážit, což ukázaly i předchozí ankety. Z nich vyplynulo, že by se pro udržení pracovního místa vzdali řady benefitů. Lidé by se prý měli bez ohledu na výši mzdy naučit tvořit si finanční rezervy dlouhodobě. Určitá forma pravidelného spoření by měla být součástí každého rodinného rozpočtu, i kdyby měla být v minimální výši, dodala.

Pracovní portál OnlinePráce vznikl v roce 2006 a slouží jako inzertní server pro vyhledávání zaměstnanců ze všech regionů celé České republiky v různých oborech.

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí