Inflace v lednu zpomalila růst na 0,7%
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v lednu zpomalilo na 0,7 procenta z prosincového růstu o procento. Na snížení cenové hladiny působily nejvíce ceny bydlení, rostly naopak ceny pohonných hmot.
Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 1,2 procenta, oznámil Český statistický úřad. Podle odhadů analytiků měla meziroční inflace zůstat v průměru na prosincovém jednom procentu.
„Inflace nenaplnila očekávání trhu a ustoupila o 0,3 procentního bodu zpět. Je ovšem pravdou, že odhady lednové inflace byly zatíženy větší nejistotou, než bývá obvyklé. První nejistota vyplývala z rozsahu promítnutí změn nepřímých daní do spotřebitelských cen, druhá se pak týkala avizované změny vah položek ve spotřebním koši,“ upozornil ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Velká část meziměsíčního cenového vzestupu v lednu byla způsobena zvýšením nepřímých daní a regulovaných cen. Nebýt zvýšení nepřímých daní, ceny by se v lednu zvýšily jen 0,2 procenta, což by byl nejnižší meziměsíční růst lednové inflace v historii ČR, uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. „Navíc zbylá 0,2 procenta připadají na změny regulovaných cen, především nájmů. Nebýt těchto administrativních zásahů zvenčí, ceny by se suma sumárum pohybovaly na prosincové úrovni,“ dodala Horská.
Růst cen čistého nájemného v lednu zpomalil na necelých 12 procent z bezmála 20 procent v prosinci, nájemné se totiž výrazně zvyšovalo v lednu loňského roku. Ze stejného důvodu zpomalil i růst cen vodného a stočného. Naopak na růst cenové hladiny působily v lednu nejvíce ceny pohonných hmot, které byly vyšší o 28,1 procenta.
V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny alkoholických nápojů o 4,4 procenta. „Ceny stravovacích a ubytovacích služeb vzrostly shodně o 2,4 procenta. V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny sociální péče o šest procent a pojištění o 1,1 procenta,“ uvedl ČSÚ.
Meziročně nižší zůstaly ceny řady potravin. Ceny chleba byly podle statistiků nižší o 15,5 procenta, běžného pečiva o 30 procent, mouky o 27 procent, mléka o téměř devět procent a olejů o 11,7 procenta. Ceny oděvů se snížily o o 4,2 procenta. „Mezi tradiční sezónní faktory v lednu patří dražší brambory a zelenina a povánoční výprodeje cen oblečení, obuvi a dalšího zboží,“ doplnil ekonom firmy Patria Finance David Marek.
„V bydlení se snížily ceny zemního plynu o 12,3 a ceny elektřiny o 2,7 procenta. V oddíle rekreace a kultura pokračoval pokles cen audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat (o 7,3 procenta). Ceny mobilních telefonů klesly o 11,3 procenta a ceny telefonických a telefaxových služeb o 2,3 procenta vlivem slev mobilních operátorů,“ oznámili statistici.
Ceny zboží úhrnem klesly o půl procenta, ceny služeb byly vyšší o 2,3 procenta. „Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 100,4 procenta,“ uvedl statistický úřad.
Zdroj: Finanční noviny