Zahraniční obchod v září skončil v přebytku 17,8 mld
štítek Stalo se čtení na 4 minuty
Zahraniční obchod České republiky skončil v září přebytkem 17,8 miliardy korun, což byl meziročně o 7,3 miliardy Kč lepší výsledek. Jde o největší kladné zářijové saldo a třetí nejvyšší od vzniku České republiky.
Na jeho zlepšení měl vliv především pokles deficitu v obchodě s minerálními palivy a růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky. Vývoz v září klesl meziročně v běžných cenách o 13,9 procenta a dovoz se snížil o 18 procent procenta. Oznámil to Český statistický úřad.
Data podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška ukazují, že zahraniční rovnováha není v této krizi problémem české ekonomiky. „Méně potěšitelná je skutečnost, že spíš než skvělé výsledky exportérů drží obchodní bilanci na slušných úrovních nízký dovoz. Nízký dovoz je znakem slabé domácí poptávky a obrázek, který je patrný již řadu měsíců, se v září ani v nejmenším nezměnil,“ uvedl.
Zářijový výsledek zahraničního obchodu byl pak podle ředitele odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslava Vomastka ovlivněn dobíhajícím šrotovným.
I podle analytika ČSOB Petra Dufka je na zářijových výsledcích exportu stále ještě vidět vliv německého šrotovného. „Dopad šrotovného uvidíme ještě i v říjnovém vývozu, avšak poté už jeho efekt vymizí,“ uvedl. Do konce letošního roku přebytek obchodní bilance podle Dufka vyšplhá až ke 110 miliardám korun. „Bude to nejvyšší roční přebytek v historii a předpokládám, že to nebude rozhodně poslední rekord,“ dodal.
Pokles tuzemského vývozu je podle Svazu průmyslu a dopravy způsobený přetrvávajícím nedostatkem zakázek na cizích trzích. "Zlepšování výsledku českého exportu bude záviset také na schopnosti firem přeorientovat se na ty země a regiony, které nebyly tak výrazně zasaženy globální recesí. Jde o asijský region, Severní Afriku či Irák a další země,“ uvedla ředitelka zahraniční sekce svazu Dagmar Kuchtová.
Zahraniční obchod Česka meziročně klesá nepřetržitě již 12 měsíců. Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním světovým měnám klesl zahraniční obchod výrazněji v přepočtu na eura, vývoz o 16,8 procenta a dovoz o 20,8 procenta. V přepočtu na dolary se vývoz snížil o 15,7 procenta a dovoz o 19,7 procenta. Letošní září mělo o jeden pracovní den méně než září 2008, upozornili statistici.
V meziměsíčním srovnání se zářijový sezónně očištěný vývoz snížil o 1,8 procenta a dovoz o jedno procento.
Deficit v obchodě s minerálními palivy meziročně klesl o 4,3 procenta a přebytek v obchodě se stroji a dopravními prostředky meziročně vzrostl o 1,4 miliardy korun. Přebytek se zvýšil také v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím, a to o 0,8 miliardy korun. O 0,5 miliardy se meziročně zvýšil i přebytek v obchodě se surovinami a o 0,4 miliardy i v obchodě s polotovary a materiály. Zmenšil se schodek obchodu s chemickými výroby o 0,3 miliardy korun a přebytek obchodu s nápoji a tabákem zůstal na úrovni loňského září. Nepříznivě se vyvíjel pouze obchod s potravinami a živými zvířaty, kde se prohloubilo pasivum o 0,4 miliardy korun, uvedl ČSÚ.
Vývoz strojů a dopravních prostředků se celkově meziročně snížil o 12,4 procenta, tedy o 14,6 miliardy korun, z čehož největší pokles (o 3,4 miliardy Kč) byl zaznamenán u strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu, výpočetní techniky (o 3,2 miliardy Kč) a strojních zařízení pro určitá odvětví průmyslu (o 2,7 miliardy Kč).
Zvýšil se naopak meziročně vývoz silničních vozidel (o 0,7 miliardy Kč) a ostatních dopravních prostředků (o 0,4 miliardy Kč). Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků klesl o 18,2 procenta, což představuje 16 miliard korun. Nižší byl zejména dovoz telekomunikačních zařízení (o 3,8 miliardy Kč), strojních zařízení pro určitá odvětví průmyslu (o 3,2 miliardy Kč) a silničních vozidel (o 2,4 miliardy Kč). Pokles dovozu minerálních paliv o 24,9 procenta, tedy 5,3 miliardy korun, způsobil zejména nižší dovoz ropy a zemního plynu.
Za posledních 12 měsíců v porovnání s předchozími dvanácti měsíci klesl vývoz o 16,4 procenta a dovoz o 17,2 procenta. Obchodní bilance skončila přebytkem 102,4 miliardy Kč, který byl vyšší o 1,9 miliardy Kč. Dlouhodobě saldo příznivě ovlivňuje především pokles schodku v obchodě s minerálními palivy o 28,1 miliardy Kč, chemickými výrobky o 12,1 miliardy Kč a růst přebytku v obchodě s polotovary a materiály o 16,3 miliardy Kč, surovinami o čtyři miliardy Kč, nápoji a tabákem o jednu miliardu Kč.
Negativní dopad na bilanci naopak mělo zmenšování kladného salda v obchodě se stroji a dopravními prostředky a průmyslovým spotřebním zbožím o 44 miliard Kč a 11,4 miliardy Kč a vzestup deficitu v obchodě s potravinami a živými zvířaty o 2,7 miliardy Kč.
V lednu až září klesl vývoz o 17,5 procenta a dovoz o 20,2 procenta. Obchodní bilance dosáhla aktiva 117,7 miliardy Kč, které bylo meziročně vyšší o 35,1 miliardy Kč.
Se státy Evropské unie byla bilance v září aktivní ve výši 46,4 miliardy Kč, tedy meziročně vyšší o 0,4 miliardy Kč. Se zeměmi mimo EU byl zahraniční obchod ve schodku 28,6 miliardy korun, deficit se však meziročně zlepšil o 6,9 miliardy Kč. Schodek klesl v obchodě s Čínou, Japonskem, Ázerbájdžánem a Ruskem. Kladné saldo vzrostlo v obchodě s Německem, Británií a Maďarskem. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s Polskem a přebytek se snížil v obchodě se Slovenskem, Švýcarskem a Ukrajinou.
Zdroj: Finanční noviny