Putin vyzval EU, aby půjčila Ukrajině na zaplacení plynu
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Ruský premiér Vladimir Putin vyzval Evropskou unii, aby Ukrajině půjčila peníze na zaplacení ruského plynu. Unie by podle Putina měla Ukrajině půjčit alespoň miliardu dolarů, pokud se chce vyhnout opakování problémů kolem tranzitu plynu z Ruska na západ Evropy.
„Pokud budou problémy, požádáme naše evropské kolegy, aby se angažovali a půjčili Ukrajině nezbytné peníze. Ať dají Evropané aspoň tu miliardu,“ řekl Putin po schůzce s dánským premiérem Larsem Lökkem Rasmussenem. Putin dodal, že EU má peníze a nemusela by být „tolik chamtivá“.
Evropa dováží z Ruska asi 20 procent objemu zemního plynu, který spotřebovává. Drtivá většina tohoto objemu se na území EU dostává přes Ukrajinu. Moskva se s Kyjevem v minulosti už několikrát přela o poplatky a cenu suroviny a jejich vzájemný spor vedl až k úplnému přerušení dodávek plynu.
Zatím poslední vážný spor mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně dodávek plynu je ze začátku letošního roku. Kvůli sporu obou zemí se velká část Evropy ocitla až na dva týdny bez dodávek ruského plynu. Značné škody mělo například Slovensko, ale i země na Balkáně. Evropa má proto zájem na tom, aby se jí spor mezi Ruskem a Ukrajinou už nedotkl.
Putin řekl, že Rusko udělalo dost pro to, aby se krize neopakovala. Narážel tak na to, že Moskva Ukrajině předem uhradila tranzitní poplatky ve výši asi 2,5 miliardy dolarů (asi 44,7 miliardy Kč). „Proč jsou tak lakomí? Ať také něco vytáhnou z kapes. Oni mají také peníze,“ řekl Putin v typicky barvitém jazyce.
Putin minulý týden upozornil, že Ukrajina možná nebude schopna plnit závazky vůči ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom. Naznačil tak, že by Rusko v takovém případě mohlo opět přistoupit k přerušení dodávek.
Na ukrajinské straně tranzit plynu zajišťuje státní společnost Naftogaz, která ale své závazky vůči ruskému dodavateli platí včas, a to v měsíčních intervalech. Další měsíční splátku má Ukrajina uhradit v sobotu.
Putin v neděli telefonoval švédskému premiérovi Fredrikovi Reinfeldtovi, aby mu vyjádřil své obavy. Švédsko nyní předsedá Evropské unii. „Premiér Reinfeldt uvedl, že jak švédské, tak české předsednictví se těmto záležitostem pozorně věnovalo, což budeme činit i nadále,“ oznámila švédská vláda.
Evropská komise v červnu dohodla Ukrajině finanční pomoc u mezinárodních úvěrových organizací. Světová banka, Evropská investiční banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj tak Ukrajině půjčí až 1,7 miliardy dolarů, aby země mohla platit účty za ruský plyn a zároveň zahájit reformu energetického sektoru. Putin ale řekl, že Ukrajina, jejíž ekonomiku zdevastovala finanční krize, žádné peníze nedostala.
Putin začal o riziku opakování krize poprvé hovořit v pátek. Řekl, že ukrajinská premiérka Julija Tymošenková jej varovala, že ukrajinský prezident Viktor Juščenko placení účtů za plyn ztěžuje. Tymošenková je ovšem Juščenkovým rivalem v nadcházejících prezidentských volbách, které se na Ukrajině budou konat v lednu.
Právě rivalita mezi Tymošenkovou a Juščenkem je podle pozorovatelů jedním z hlavních faktorů, které jsou za obnovou napětí kolem dodávek plynu. Určitou roli ve sporu zřejmě hraje i Moskva, která má zájem na tom, aby Ukrajina měla prezidenta, který bude vůči Rusku vstřícnější.
Zdroj: Finanční noviny