Půlka webových obchodníků s elektronikou prý klame spotřebitele
štítek Stalo se přečtete do minuty
Více než polovina evropských internetových stránek, jejichž prostřednictvím si lidé mohou zakoupit spotřební elektroniku, možná podvádí či nějakým způsobem klame zákazníky. Ukázal to průzkum v 28 zemích, jehož výsledky ve středu zveřejnila Evropská komise.
Výkonný orgán unie zkontroloval celkem 369 internetových stránek. U 55 procent z nich byly zjištěny pochybení či problémy, které jsou dále prošetřovány. V České republice bylo monitorováno deset webů, pochybnosti nad jejich praktikami se objevily u čtyřech z nich.
Národní regulátoři v jednotlivých zemích nyní na provozovatele těchto stránek budou tlačit, aby své praktiky změnili. Jinak jim hrozí, že by stránky mohly být zavřeny.
Přibližně čtvrtina Evropanů nakupujících po síti využívá internet k nákupu elektroniky, třeba DVD přehrávačů, digitálních kamer či mobilních telefonů. Brusel hodnotu trhu odhaduje na zhruba 6,8 miliardy eur ročně.
Pochybení se týkala zejména zavádějících informací o právech, která spotřebitelé mají; takto se prohřešilo 66 procent webů. V některých případech byly zavádějící i informace o celkové ceně produktu (45 procent), v jiných zase prodejce neposkytl úplné kontaktní údaje (33 procent). Tři země – Island, Lotyšsko a Norsko – už zveřejnily jména konkrétních firem, u nichž se vyskytly problémy.
Kontroly, které se uskutečnily v květnu, se zaměřily na šest výrobků řadících se k nejpopulárnějším elektronickým produktům prodávaným na internetu. Šlo o digitální kamery, mobilní telefony, přehrávače hudby, počítačové komponenty, DVD přehrávače a herní konzole.
„Je to celoevropský problém, který potřebuje evropské řešení,“ uvedla eurokomisařka pro spotřebitele Meglena Kunevová, podle níž si na pochybení stěžuje v Bruselu i na národní úrovni množství lidí. „V příštích měsících bude třeba udělat ještě hodně práce, aby se tento sektor vyčistil. Evropští spotřebitelé si zaslouží lepší,“ dodala.
Zdroj: Finanční noviny