Novela vyvlastňovacího zákona zamítnuta
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Poslanecká sněmovna dnes zamítla novelu vyvlastňovacího zákona, která měla urychlit vyvlastňování pozemků pro stavbu dálnic a dalších obdobných staveb. Nově mělo platit, že podání žaloby proti vyvlastnění už nebude mít odkladný účinek. O odkladu by měl rozhodovat soud, a to v případě, že to nebude v rozporu s veřejným zájmem. Proti návrhu vystoupil například exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).
Novela, pod kterou je podepsán mimo jiné předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) s předsedou hospodářského výboru Oldřichem Vojířem (ODS) souvisí se zákonem, který má urychlit výstavbu rychlostní komunikace R35 a který je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Má tuto komunikaci prohlásit za stavbu ve veřejném zájmu, což umožní používat i institut vyvlastnění. Poslanci k zákonu podali několik pozměňovacích návrhů, z nichž vyplývá, že za stavbu ve veřejném zájmu by měly být považovány stavby téměř všech dálnic a rychlostních komunikací. Tento zákon by poslanci měli schvalovat ještě dnes odpoledne.
Zpravodaj k zákonu Marek Benda (ODS) upozornil na některé nedostatky k návrhu a doporučil, aby se k nim sněmovna v příštím volebním období vrátila a napravila je. Jde například o doručování zásilek majitelům vlastníků. Benda poukázal na to, že v každém zákoně je jinak upraveno doručování zásilek dotčeným stranám, a občan tedy neví, jaké lhůty se na něj v konkrétním případě vztahují. Doporučil, aby se v budoucnu doručování zásilek sjednotilo.
Proti návrhu se postavila Věra Jakubková (dříve SZ), která ráno neúspěšně navrhla tento zákon z programu vyřadit. Obává se, že úředníci by mohli zákon užívat až příliš často, aby si ulehčili práci na úkor práv občanů. Kritice ho podrobil i dřívější šéf zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík. Zrušení odkladného účinku žaloby považuje za nepřijatelné, protože postižený občan přijde o pozemek nebo stavbu a nebude mít možnost se bránit.
Podporu zákonu vyjádřil naopak současný ministr dopravy Gustáv Slamečka. Současná právní úprava podle něj neumožňuje využít tento podle jeho slov bezesporu efektivní systém.
Dřívější ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vyzval k tomu, aby se tímto zákonem zabývala až příští sněmovna po volbách. Nesouhlasil s tím, aby takovouto změnu zákona projednávali poslanci ve zrychleném režimu. Předkladatelé ho totiž sněmovně předložili tak, aby s ním poslanci mohli souhlasit již v prvním čtení.
Zdroj: Finanční noviny, ČTK