ČSOB PF: Češi si spoří na důchod nízké částky
štítek Stalo se přečtete do minuty
Česká republika patří společně s USA k zemím, kde je největší podíl lidí spořících si na stáří. Lidé v Česku si ovšem na důchod spoří velice nízké částky, které jim nemusí při odchodu do penze zajistit alespoň částečné zachování životní úrovně.
V ČR si průměrně lidé spoří měsíčně na penzijní připojištění 450 korun, v USA je to v přepočtu více než 12.000 korun. Na tiskové konferenci o tom informoval generální ředitel ČSOB Penzijních fondů Petr Beneš.
Více peněz na důchod než v Česku si podle něj ukládají i Poláci, Maďaři nebo Slováci, i když je v těchto zemích hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele menší než v ČR. Například Poláci si spoří měsíčně přes 2000 korun.
V současnosti odpovídá starobní důchod 40 procentům předchozí hrubé mzdy, podle projekcí ministerstva práce a sociálních věcí to bude za zhruba 20 let jen 36 procent. „K tomu, aby propad životní úrovně po odchodu do důchodu nebyl příliš velký, by penzisté měli mít měsíční příjem odpovídající alespoň sedmdesáti procentům jejich předchozího čistého výdělku,“ upozornil Beneš. Zároveň dodal, že se spořením na důchod by tak měli lidé začít co nejdříve.
Koncem června měly všechny penzijní fondy dohromady 4,405 milionu klientů, což bylo o 109.000 více než koncem roku 2008. Na účtech měli klienti ke konci června přes 193 miliard Kč.
Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset. Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění již převyšuje 60 procent práceschopných v ČR, a to bez započtení penzijně připojištěných nad 60 let, kteří tvoří asi pětinu z celkového počtu spořících.
Zdroj: Finanční noviny