Průmyslová produkce v červnu klesla o 12,3%
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Průmyslová produkce v České republice v červnu meziročně klesla o 12,3 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům. V květnu průmyslová výroba meziročně klesla o 22 procent.
„Průmysl v červnu velmi příjemně překvapil…Konečně tak i reálná data následují předstihové ukazatele, které na zlepšení ukazovaly již delší dobu,“ uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Ekonomice podle Škopa díky vysoké váze automobilového průmyslu pomáhá šrotovné v zahraničí. Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel uvedl, že to nejhorší mají tuzemské podniky pravděpodobně již za sebou.
Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je přes pozitivní signály předčasné vyhlásit konec recese, nicméně červnové údaje o průmyslu zvyšují šance, že hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vykáže mírný nárůst v porovnání se čtvrtletím prvním. „Máme signály, že situace v podnikové sféře v oblasti nových zakázek se lepší,“ přidal se Kužel. Za celý letošní rok ovšem analytici odhadují dvouciferné tempo poklesu průmyslu, třeba Škop o 14,6 procenta.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 14,3 procenta a tržby z přímého vývozu se snížily o 11,1 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 13 procent, z toho zakázky ze zahraničí poklesly o 8,6 procenta.
V podnicích s 50 a více zaměstnanci se evidenční počet zaměstnanců meziročně snížil o 13,3 procenta; průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 2,6 procenta. „Vzhledem k masivnímu propadu výroby se není čemu divit, že průmysl propouští. Růst nezaměstnanosti tedy nekončí, průmysl je jeho motorem. Návrat mnoha podniků k pětidennímu pracovnímu týdnu ale signalizuje, že ten největší tlak na propouštění je již za námi,“ mínila analytička firmy Next Finance Markéta Šichtařová.
Podle údajů ČSÚ uvedené meziroční změny nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů. „Červen 2009 měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den více. Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 14,4 procenta,“ uvedl ČSÚ.
Výsledky byly zpracovány na základě údajů z pravidelného měsíčního šetření pořízených a zpracovaných k 27. červenci. V tomto termínu předložilo výkaz 77 procent podniků, které mají zpravodajskou povinnost. Jejich podíl na celkových tržbách činil 84 procent. Průběžné výsledky, jež ČSÚ zveřejnil dnes, se proto mohou lišit od údajů, které budou následně zpřesněny a zveřejněny 11. srpna.
Zdroj: Finanční noviny, ČTK