Banky zpřísňují hypotéky na chaty a chalupy
štítek Stalo se přečtete do minuty
Některé tuzemské banky zpřísňují hypotéky na chaty a chalupy. Česká spořitelna (ČS) podle Hospodářských novin (HN) skončila s poskytováním hypoték na chaty a chalupy do 100 procent hodnoty nemovitosti a od dubna na ně půjčuje jen do 70 procent.
Finanční skupina Wüstenrot požaduje od stejného data 30 procent vlastních peněz na nákup těchto realit. Podmínky těchto hypoték již dříve zpřísnila Raiffeisenbank.
„Hypotéky na chaty a chalupy jsou pro banky rizikovější. Soustředíme se na hypotéky, ze kterých naši klienti financují vlastní bydlení,“ řekl listu Martin Techman z ČS. Když se lidé dostanou do existenčních problémů, je pro ně momentálně jednodušší přestat splácet ostatní dluhy, vysvětlil.
ČS zároveň přestala financovat i luxusní víkendová sídla. Na tomto typu hypotéky poskytuje maximálně dva miliony korun. Spořitelna také omezila hypotéky na pozemky. „Když klient neprokáže, že pozemek je určený k trvalému bydlení a chtěl by na něm postavit chatu, je s klasickou hypotékou problém,“ podotkl Libor Ostatek z poradenské firmy Golem Finance. Na nákup pozemku mu teď spořitelna dá jen dražší americkou hypotéku či spotřebitelský úvěr, vysvětlil.
Podmínky hypoték na chaty a chalupy již přitvrdila Raiffeisenbank. Ta půjčí lidem, kteří nebyli jejími klienty, maximálně 75 procent ceny nemovitosti namísto dřívějších 85 procent, uvedl deník.
Podle realitních kanceláří si mnoho Čechů zvyklo kupovat víkendové bydlení právě na hypotéku. „Jen 30 procent našich klientů platí hotově,“ potvrdila Regina Szpyrcová z firmy Sting.
Z tuzemských bank už jsou jedině Komerční banka, ČSOB a její Hypoteční banka ochotné na rekreační objekty půjčit celých 100 procent nemovitosti.
Zájem o hypotéky na druhé bydlení v posledních letech rostl. Například v Hypoteční bance si loni hypotéku vzalo 466 klientů v celkovém objemu 481 milionů korun, což je v počtu o deset procent více než v roce 2007, napsaly Hospodářské noviny.
Zdroj: Hospodářské noviny