Topolánek: Cesta USA z krize je cesta do pekel
štítek Stalo se čtení na 3 minuty
Český premiér Mirek Topolánek, jehož země v současnosti předsedá EU, v Evropském parlamentu tvrdě kritizoval opatření USA pro boj s ekonomickým útlumem.
Podle něj jsou obrovské finanční injekce do hospodářství cestou do pekel, přičemž jsou zároveň opakováním chyb z krize ve 30. letech minulého století. V Evropské unii podle něj dokonce kvůli některým opatřením USA zavládlo „zděšení“. Vicepremiér Alexandr Vondra nicméně Topolánkova slova později mírnil.
„Je třeba číst historické učebnice, které zapadly prachem. Cesta zvolená USA se historicky zdiskreditovala sama,“ uvedl Topolánek. Vondra novinářům v sídle EP ve Štrasburku tvrdil, že Topolánek přirovnání k cestě do pekel, o nějž se po celý den zajímají zahraniční novináři, nepoužil, protože vedle něj prý seděl, ale nic takového neslyšel. ČTK má ale k dispozici nahrávku premiérova vystoupení, kde je jeho vyjádření zcela jasné.
„Nejenom, že Amerika opakuje chyby z 30 let minulého století, to jsou rozsáhlé stimuly, tendence a volání po protekcionismu, kampaň Buy American a podobně. Všechny tyhle kroky a jejich kombinace, a co hůř iniciativa za jejich permanentní ustanovení, jsou cestou do pekel,“ řekl doslova Topolánek.
Agentura AP, která Topolánkova slova rovněž citovala, je označila za dosud nesilnější kritiku amerických záměrů z úst evropského státníka.
Podle diplomatických zdrojů Topolánkovy výroky vyvolaly nevoli na oficiálních místech ve Washingtonu. Na dotaz ČTK, zda se kvůli tomu na něj obrátilo americké ministerstvo zahraničí, velvyslanec ČR v USA Petr Kolář v telefonickém rozhovoru řekl: „Bez komentáře“. Připustil nicméně, že v současnosti český zastupitelský úřad řeší blíže nespecifikované „nedorozumění“.
Jedněmi z nejvýraznějších opatření americké administrativy prezidenta Baracka Obamy, který za necelé dva týdny přijede do Prahy na summit EU-USA, jsou záchranný plán ve výši téměř 800 miliard dolarů a nedávné rozhodnutí očistit banky od takzvaných toxických aktiv, která představují například nesplacené úvěry. Tento krok by přitom měl Spojené státy přijít zhruba na jeden bilion dolarů. Podobné návrhy pocházejí z dílny amerického ministra financí Timothyho Geithnera, který se stal terčem Topolánkovy kritiky.
„Po slovech Geithnera o permanentní akci zavládlo zděšení,“ doplnil český premiér. Názory na opatření USA a EU, která na podporu ekonomiky dosud vydala zhruba 400 miliard eur, se liší nejen mezi politiky, ale i mezi ekonomy. Například nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Paul Krugman před časem unii kritizoval, že dělá proti krizi příliš málo a měla by vydat velké finanční prostředky.
Podle Topolánka je ale EU ve srovnání se Spojenými státy ve velké výhodě především kvůli svému sociálnímu systému. „Ten systém (sociální) prostě funguje. Naším jediným úkolem je ten systém udržet v chodu, garantovat stejné sociální standardy jako měli (občané) před krizí,“ dodal premiér. Údajnou výhodu Evropy přitom ilustroval na případu propuštěného dělníka z švédské automobilky Saab a propuštěného dělníka z amerického výrobce automobilů General Motors. Ten americký je na tom podle Topolánka výrazně hůře než ten švédský.
Za odsouzení amerických opatření proti krizi si Topolánek vysloužil kritiku šéfa socialistů v Evropském parlamentu Martina Schulze, který jako svého osobního přítele často označuje šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Podle něj byla tvrdá kritika USA nepatřičná. „To přece není úroveň, na které EU spolupracuje s USA. Vy reprezentujete Radu EU, vy nereprezentujete sám sebe. To je ta velká chyba, které jste se dopustil,“ doplnil.
Topolánek nicméně není prvním českým politikem, který americkou „odpověď“ na krizi kritizoval. Ministr financí Miroslav Kalousek již v minulosti vyjádřil obavy, že by masivní finanční injekce mohly v USA roztočit inflační spirálu, tedy odstartovat rychlý růst spotřebitelských cen. „Není možné, aby z této krize profitovaly tiskárny peněz,“ upozornil na stejný problém v parlamentu premiér.
Zdroj: Finanční noviny