Průzkum HK: Téměř polovina firem zvažuje fixaci cen energie

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

Téměř polovina českých firem reálně zvažuje zafixování zvýhodněné sazby elektřiny na další rok. Společnosti kvůli vysokým cenám energie musí šetřit. Uvedlo to téměř 85 procent tuzemských podniků v průzkumu Hospodářské komory. V polovině března se ho zúčastnilo 728 firem a podnikatelů. Komora doporučuje podnikům s rozhodnutím o fixaci ještě měsíc počkat.

Na 52 procent firem míní, že energie na sebe váže až pětinu celkových firemních nákladů. Firmy se proto snaží šetřit a přijímat úsporná opatření, opačný postoj zaujímá pouze 16 procent firem. „Energie patří mezi stěžejní vstupy při výrobě a její ceny jsou pro podniky klíčovou složkou. Každé zvýšení cen se hned negativně projeví v nákladech, a proto na to podniky reagují velmi citlivě,“ řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Hospodářská komora při jednáních se společností ČEZ o cenách elektřiny požadovala, aby podnikatelé měli možnost zajistit si levnější elektřinu na další rok a nebyli již vystaveni dalšímu skokovému zdražování elektřiny. „Díky novým tarifům dnes mají podniky možnost fixace cen elektřiny na příští rok za výhodnějších podmínek než kdykoliv předtím, což považujeme za průlom v cenotvorbě elektřiny v ČR,“ prohlásil Kužel.

Jak ukázal tento průzkum, zájem o fixaci ze strany podnikatelů je nyní velký. Kužel předpokládá, že tento trend bude pokračovat a zájem o fixaci zvýhodněných tarifů ze strany podniků ještě více poroste. „Vzhledem k momentálnímu růstu cen silové elektřiny na burze pro rok 2010 se v tuto chvíli jeví nabídka ČEZ na fixaci, respektive slevu 15 procent na silovou elektřinu, jako velmi výhodná. Přesto doporučujeme ještě vyčkat na konec období (konec dubna) a podle trendu ceny silové elektřiny na burze se rozhodnout, zda fixovat, nebo ještě vyčkat,“ upozornil Kužel.

Necelá pětina podniků zvažuje, že by v rámci úspor přestěhovala svůj provoz do míst s příznivějšími cenami energií. „Svým způsobem se není čemu divit, ale samotné stěhování provozu a další přidružené náklady by mnohonásobně převýšily úsporu peněz za levnější energii. V tomto smyslu jsou podniky svým způsobem vydány napospas energetickým společnostem, protože jejich energii ke svému chodu nutně potřebují,“ doplnil Kužel.

Průzkum též odhalil většinový názor tuzemské podnikatelské sféry, podle kterého firmy nekladou přílišný význam zdroji, z jakého energie pochází.

Zdroj: Finanční noviny

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí