Tři české banky dosud vydělaly vlastníkům téměř 80 mld. Kč
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Tři české banky dosud od roku 2003 poslaly svým zahraničním vlastníkům téměř 80 miliard korun, píše ve svém aktuálním vydání týdeník Euro. Dalších celkem 20 miliard by měly svým zahraničním vlastníkům uvedené tři banky vydělat letos.
Stát ve druhé polovině 90. let vydal na sanaci zdevastovaných bank, jimž právě Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB dominovaly, více než 300 miliard korun. Investice se podle Eura novým vlastníkům vyplatily. Za všechny tři bankovní instituce totiž v letech 1999 až 2001 zaplatili dohromady jen 99 miliard korun.
„Za celou dobu své existence vykázaly konsolidační instituce ztrátu v celkové kumulované výši 236 miliard korun,“ sdělila týdeníku Euro Zuzana Chocholová z ministerstva financí. Rekordmanem po této stránce je IPB, jejíž nucená správa a následný prodej do rukou ČSOB přišly stát na 120 miliard korun, připomíná Euro.
Kromě nekvalitní práce manažerů nesou podle Eura vinu na pádu tehdy ještě státních bank také politici. Kromě toho, že dovolili dosazeným manažerům dělat, co se jim zlíbí také proto, že neprodali banky co nejrychleji, ale až když zjistili, že je nedokážou sami řídit.
Čistý loňský zisk velké bankovní trojky činí téměř 30 miliard korun. Většina těchto prostředků půjde opět zahraničním mateřským firmám. Například Česká spořitelna již oznámila, že do Rakouska, kde sídlí její většinový vlastník Erste Bank, pošle drtivou většinu svého téměř šestnáctimiliardového výdělku.
O něco hůř je na tom ČSOB, která loni vydělala pouze jednu miliardu korun, což bylo meziročně téměř o devět miliard méně. Přesto se její akvizice před deseti lety belgické KBC vyplatila. za českou banku tehdy zaplatila čtyřicet miliard korun. Stejnou sumu přitom inkasovala od ČSOB na dividendách jen za posledních pět let.
Loni se naopak dařilo Komerční bance, která pod svým francouzským většinovým vlastníkem, Société Genérale (SG), vydělala rekordních 13,2 miliardy korun. SG by si tak měla přijít na čtyři miliardy. Ani zbylých 2,8 miliardy dividend by nezůstalo v Česku, také většina menšinových vlastníků totiž pochází ze zahraničí.
Zdroj: Finanční noviny