La Tribune: Na seznamu daňových rájů přibude Švýcarsko i Rakousko
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Na seznamu takzvaných daňových rájů, tedy zemí či oblastí, které plně nespolupracují při potírání daňových úniků, se nově objeví Švýcarsko, Lucembursko, Rakousko, Singapur a Hongkong. Napsal to dnes francouzský list La Tribune. Seznam sestavuje a aktualizuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), ta ale popřela, že má nový seznam.
List neuvedl, odkud čerpal informace. Píše však, že z 84 zemí a oblastí, které OECD z důvodů případného zařazení na seznam zkoumala, se jich na „černé listině“ objeví asi 30 nových. List však upozorňuje, že seznam může ještě doznat určitých změn do 2. dubna, kdy se bude konat vrcholná schůzka skupiny nejvýznamnějších rozvojových a rozvinutých zemí G20.
„Podle našich informací OECD na seznam zařadila především Švýcarsko, Lucembursko, Rakousko, Singapur a Hongkong,“ píše francouzský list. Na seznamu daňových rájů už je z evropských zemí rovněž Andorra, Lichtenštejnsko a Monako. Mluvčí OECD popřel, že by organizace měla nějaký nový seznam nespolupracujících daňových center.
„OECD pouze odpověděla na dotazy některých členů G20, kteří chtěli informace k tomu, jak různé země a oblasti přistupují k otázce výměny informací v daňových záležitostech. Bude záležet na zemích G20 jako na skupině, aby se rozhodla, jak s těmito informacemi naloží,“ podotkl mluvčí OECD, jehož cituje agentura Reuters.
Členové G20 podle La Tribune rovněž jednají o tom, zda seznam zveřejnit, či nikoli. Na zveřejnění dokumentu údajně trvá Francie a Německo. Obě země minulý týden navrhly nová opatření proti nespolupracujícím daňovým centrům a podaly návrh, aby kritéria zařazování na seznam byla podrobena revizi, a mohl tak být vypracován zcela nový seznam.
Mezi návrhy je například to, aby finanční instituce musely ve výročních zprávách jednoznačně uvádět, zda přišly do obchodního styku se zeměmi nebo oblastmi, které nespolupracují při potírání daňových úniků. Jiný z návrhů předpokládá, aby regulační orgány braly u těchto bank v úvahu vyšší riziko při stanovování požadavků na jejich kapitálovou přiměřenost.
V daňových rájích podle dnešních údajů České kapitálové informační agentury sídlí již 8990 vlastníků českých společností. Představuje to takřka tři procenta všech firem působících v tuzemsku. Nejčastěji jde o společnosti, které podnikají v oblasti nemovitostí. K nejatraktivnějším patří Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, Jersey, Kajmanské ostrovy, Panama nebo Seychely.
Zdroj: Finanční noviny