Češi budou asi moci volně pracovat v Belgii a Dánsku
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Češi a občané dalších nových členských států, které rozšířily EU před pěti lety, zřejmě budou moci brzy volně pracovat v Dánsku a Belgii.
Tyto země se chystají uvolnit svůj pracovní trh unijním nováčkům. Vyplývá to z vyjádření eurokomisaře pro zaměstnanost Vladimíra Špidly, který se v Praze zúčastnil konference českého předsednictví EU o přínosu migrantů pro konkurenceschopnost sedmadvacítky. Bariéry na pracovním trhu tak zachovají nejspíš jen Německo a Rakousko.
Špidla řekl, že zatímco po svém vstupu do EU mohli Češi pracovat jen ve třech starých zemích, po pěti letech už se budou moci volně ucházet o práci ve 24 státech sedmadvacítky. Původně občany nováčků na svůj pracovní trh pustila jen Británie, Irsko a Švédsko. Další státy bariéry postupně odbourávaly. Bez omezení tak nyní mohou lidé z Česka získat místo ve 22 členských státech, k nim by brzy měly přibýt další dva – Dánsko a Belgie.
Přechodná období s ochranou pracovního trhu mohou trvat maximálně do konce dubna 2011. Rakouská vláda už se nechala slyšet, že do té doby občanům z nových zemí nedovolí volně se o místo ucházet. Podobná situace je v Německu.
Pokud budou chtít státy bariéry zachovat, budou je muset Evropské komisi do konce dubna pádně zdůvodnit. „V každém případě očekávám argumenty, které přinesou jednotlivé členské země. Těžko bych mohl přijmout jeden dopis se dvěma či deseti řádky,“ řekl ČTK Špidla. Případný postup komise ale nechtěl předjímat. Bude podle něj záviset na závažnosti argumentů jednotlivých vlád.
Špidla v minulosti omezení volného pohybu pracovníků opakovaně kritizoval. Proti bariérám se postavila i koalice osmi nových zemí, za jejímž vznikem stálo právě Česko. To si odstranění překážek na pracovním trhu vybralo za jednu z priorit svého nynějšího předsednictví EU. Evropská komise na popud koalice nováčků nechala loni vypracovat zprávu, podle níž není k prodloužení ochranných opatření důvod. Obrovská vlna pracovníků z chudších členských států totiž bohatší země nezaplavila. Příchod pracovníků naopak v některých členech přispěl k hospodářskému růstu.
Německo čekají letos parlamentní volby. Už při těch posledních před čtyřmi lety předvolební kampani dominovala ekonomická témata. O ochraně míst pro domácí pracovníky by politici mohli mluvit také letos, a to i kvůli krizí. Německo ale omezení postupně zmírňuje. Od letoška v zemi mohou snadněji získat práci vysokoškoláci z nových států. Belgie a Rakousko mají seznam nedostatkových profesí, u nichž je vydávání povolení jednodušší. V Dánsku je zatím nutná registrace. Bližší informace o podmínkách práce a života v zemích EU jsou na webu ministerstva práce www.mpsv.cz v oddílu „Zaměstnanost“.
Zdroj: Finanční noviny