OECD: Vyspělý svět příští rok utrpí ekonomický pokles
štítek Stalo se čtení na 3 minuty
Ekonomika vyspělého světa se v důsledku globální finanční krize zřejmě ponoří do nejhlubší recese od počátku 80. let a hospodářský pokles příští rok utrpí Spojené státy, eurozóna i Japonsko.
Předpověděla to dnes ve svém pololetním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Organizace vyzvala vlády a centrální banky, aby podpořily své ekonomiky dalšími stimulačními kroky.
Pro celé 30členné seskupení vyspělých zemí, k nimž patří i Česká republika nebo Slovensko, čeká OECD v roce 2009 pokles o 0,4 procenta. Ze tří největších mocností utrpí nejhlubší pokles Spojené státy, které již zřejmě sklouzly do recese. Hrubý domácí produkt zde zřejmě příští rok klesne o 0,9 procenta po letošním růstu o 1,4 procenta. Ještě v červnu přitom OECD předpovídala největší světové ekonomice napřesrok růst o 1,1 procenta.
„Mnohé ekonomiky OECD jsou v recesi nebo na jejím pokraji a recese je takového rozsahu, který jsme nezažili od počátku 80. let,“ uvádí zpráva organizace.
Pro země eura OECD čeká v roce 2009 sestup HDP o 0,6 procenta, který vystřídá letošní jednoprocentní růst. Před půl rokem OECD čekala v eurozóně růst o 1,4 procenta. U Japonska odhaduje OECD pokles o 0,1 procenta.
Ze členů OECD nejhlubší propad utrpí Island, jehož ekonomika má příští rok spadnout o 9,3 procenta. Špatně na tom bude i Irsko s propadem o 1,7 a Británie, Německo, Španělsko a Itálie s poklesem kolem jednoho procenta. Pro Českou republiku OECD čeká zpomalení na 2,5 procenta z letošních 4,4 procenta a na Slovensku odhaduje oslabení růstu na 4,0 procenta ze 7,3 procenta.
Trend klesající produkce, rostoucí nezaměstnanosti a finanční nejistoty bude podle OECD trvat nejméně do konce roku 2009 a vzhledem k tomu bude nutné dál zmírňovat negativní vývoj podpůrnými zásahy. „V situaci hlubokého ekonomického útlumu je zapotřebí dodatečná makroekonomická stimulace,“ uvedl hlavní ekonom OECD Klaus Schmidt-Hebbel. S podobnou výzvou vystoupil minulý měsíc Mezinárodní měnový fond a velké ekonomiky světa v čele s USA již vyčlenily nebo plánují rozsáhlé stimulační balíky na podporu ekonomiky.
Schmidt-Hebbel upozornil že nynější situace je obtížně čitelná a existuje riziko, že pokud se situace na finančních trzích nestabilizuje, zhorší se více, než se předpokládá. Druhým možným rizikem je výraznější postižení rozvojových ekonomik . „Recese, do níž nyní směřujeme, se může ukázat jako ještě hlubší a do recese by mohla v příštích měsících vstoupit dokonce i celá světová ekonomika,“ řekl šéfekonom OECD.
Pozitivní je alespoň celosvětové zeslábnutí inflačních tlaků. Díky tomu centrální banky ve velkých ekonomikách jako USA, eurozóně nebo Británii získávají prostor k dalšímu snižování úrokových sazeb, uvedla OECD. Vedle toho by vlády měly podpořit ekonomiky zejména snižováním daní nebo nabídkou fiskální podpory chudším domácnostem. OECD však zdůraznila, že taková stimulace musí být se známkami oživení odstraněna
OECD předpověděla, že celkový počet nezaměstnaných v členských zemích může během dvou let narůst o osm milionů. Krize již vedla ke hromadnému propouštění ve finančním sektoru a automobilkách a kvůli propadu akcií a cen domů lze čekat další pokles spotřebitelské důvěry s následnými poklesy poptávky.
Finanční paniku, která následovala po zářijovém bankrotu banky Lehman Brothers, již podle Schmidta-Hebbela zřejmě vlády omezily, reálná ekonomika však na tom bude špatně ještě dlouho. „Oživení bude pravděpodobně pomalé a začne ve druhé polovině roku 2009 tempem, které bude utlumené,“ řekl ekonom. Podle něj je tak možné čekat nárůst nezaměstnanosti až do poloviny roku 2010.
Zdroj: Finanční noviny