Platební karty
čtení na 2 minuty
Platební karty představují v dnešní době nezaměnitelnou součást našeho života. Jsou velmi pohodlné a rychlé při použití. Umožňují svým majitelům jednoduše a bezpečně platit za zboží a služby v obchodech, restauracích, v hotelech a dokonce i na internetu. Kartou lze též vybírat hotovost z bankomatu.
Platební karty plní jednu důležitou funkci – zajišťují vyšší bezpečnost – člověk nemusí s sebou nosit vysoké částky v hotovosti. Tato bezpečnost je navíc zajištěna tím, že je chráněna PIN kódem, který znáte pouze Vy, a také Vaším podpisovým vzorem přímo na kartě. Všechny banky navíc dnes nabízejí mezinárodní platební karty, což je velmi pohodlné pokud budete v zahraničí platit kartou. Nemusíte chodit do směnáren, čímž ušetříte čas i směnárenské poplatky.
Pokud ztratíte hotovost, pravděpodobnost, že své peníze dostanete zpátky, je víc než mizerná. Při ztrátě nebo krádeži platební karty můžete kartu téměř okamžitě zablokovat, takže nehrozí vybrání všech peněz. Dnešní platební karty mají navíc pěkný design, což ocení především ženská část populace. U některých bank (např.ČSOB) si můžete dokonce zvolit vlastní podobu lícové strany karty.
Klasifikace platebních karet
Platební karty můžeme členit dle různých kritérií. Tím prvním je způsob, jakým je platbou (výběrem hotovosti) účet držitele karty skutečně zatížen. Z tohoto hlediska rozlišujeme tři druhy karet:
- charge karta – toto je historicky nejstarší typ platební karty, u níž provádí držitel karty úhradu provedených plateb podle jejich měsíčního výpisu, který mu zasílá vydavatel karty.
- kreditní (úvěrová) karta – z těchto karet se finanční prostředky čerpají výhradně na úvěr
- debetní karta – touto kartou lze čerpat finanční prostředky pouze do zůstatku na běžném účtu či do výše
disponibilního zůstatku na účtu s kontokorentním úvěrem.
Dalším kritériem je technologie záznamu dat a systému ověření platby, podle něhož rozlišujeme karty elektronické, embosované, internetové a čipové.
Náležitosti platební karty Platební karta obsahuje tyto nezbytné náležitosti:
- na lícní straně jméno držitele platební karty, číslo a platnost karty, označení vydavatele karty. Nejvýznamnějšími vydavateli platebních karet jsou banky a bankovní asociace (VISA, MasterCard), finanční společnosti (American Express, Dinners Club) a různé obchodní domy, letecké, telekomunikační společnosti apod.
- na rubu je místo pro podpis držitele na podpisovém proužku a magnetický proužek či mikročip. Na magnetickém proužku a mikročipu je uložen záznam dat. Karty s magnetickým proužkem jsou v současné době jednoznačně nejrozšířenější. Jejich výhodou je relativní jednoduchost, a tudíž i nízké náklady na jejich výrobu, naopak určitou nevýhodou je omezená kapacita magnetického proužku i nedostatečná ochrana proti zneužití. Proto se přechází na čipové karty, které mají uloženy potřebné údaje v mikročipu. Čip svou kapacitou umožňuje nejen identifikaci karty, ale obsahuje celou řadu dalších dat, včetně aktuálního stavu konta. Při placení kartou tak odpadá nutnost přímého spojení s bankou klienta z důvodu ověření krytí platby zůstatkem na kontě. Kapacita čipu dovoluje využití karty i pro více aplikací najednou. Čipové karty jsou rovněž ve srovnání s kartami s magnetickým proužkem bezpečnější proti zneužití.