Česká národní banka
čtení na 2 minuty
V našem seriálu o důležitých organizacích se dnes zaměříme na nejdůležitější finanční instituci v ČR – Českou národní banku (ČNB). ČNB je ústřední bankou České republiky. Funguje jako dozorčí orgán nad finančním trhem. Jejím sídlem je Praha, ulice Na Poříčí. Dále má ČNB 7 regionálních poboček v Praze, Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Hlavním cílem její činnosti je starat se o cenovou stabilitu.
Základní rysy legislativní úpravy činnosti ČNB vycházejí z legislativní úpravy bývalé Státní banky československé (SBČS). Zákon č. 22/1992 Sb. z prosince 1991, který upravoval statut SBČS, kopíroval v hlavních bodech legislativní úpravu německé Bundesbanky. Po vzniku ČNB v roce 1993 zůstaly hlavní rysy úpravy činnosti centrální banky zachovány a byly promítnuty do moderního zákona o ČNB č. 6/1993 Sb. ČNB tak získala poměrně velkou nezávislost. Prvním předchůdcem ČNB byl Bankovní úřad při ministerstvu financí, v jehož čele stál JUDr. Alois Rašín, po něm například prof. dr. Karel Engliš. V roce 1950 vznikla Státní banka československá v čele s JUDr. Otokarem Pohlem. Po něm se ve funkci vystřídali například Ing. Svatopluk Potáč nebo Ing. Jan Stejskal. Od roku 1993 stál v čele ČNB doc. Ing. Josef Tošovský a v současnosti je guvernérem doc. Ing. Zdeněk Tůma, Csc. Řídícím orgánem je sedmičlenná bankovní rada v jejímž čele stojí guvernér. Členové rady jsou jmenováni prezidentem republiky na dobu 6 let a odvoláni mohou být jen z důvodů stanovených zákonem
Hlavními úkoly České národní banky jsou:
- Měnová politika
- Devizová činnost
- Dohled nad finančním trhem
- Platební styk a zúčtování bank
- Emise oběživa a peněžní oběh
- Banka státu
Měnová politika
– jejím účelem je zajistit stabilitu cen v ekonomice. Po zavedení eura se ČNB vzdá samostatné měnové politiky ve prospěch Evropské centrální banky.
Devizová činnost
správa devizových rezerv státu, operace na devizovém trhu a devizová regulace. Devizové rezervy jsou složeny z cenných papírů, hotovosti a zlata.
Dohled nad finančním trhem
– ČNB vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím a penzijním připojištěním, družstevními záložnami.
Platební styk a zúčtování bank
– ČNB stanovuje pravidla provádění platebního styku s bankami a nebankovními subjekty. Provozuje systém mezibankovního platebního styku CERTIS a dále systém trhu krátkodobých dluhopisů SKD.
Emise oběživa a peněžní oběh
– ČNB má výhradní právo vydávat bankovky, dbá o oběh peněz, spravuje zásoby peněz, stahuje z oběhu poškozené a neplatné bankovky a mění je za nové.
Banka státu
– důležitým úkolem je vedení účtů organizacím napojeným na státní rozpočet (finanční a celní úřady, Česká správa sociálního zabezpečení, úřady práce, příspěvkové organizace, státní fondy…). Banka je dle ústavy politicky nezávislá.