Bankovní systém Islandu je v troskách

štítek Stalo se čtení na 2 minuty | přečteno 12×

Islandská centrální banka včera vzdala boj o udržení stability kurzu měny a vláda vydala pokyn k převzetí už druhé velké banky. Island je teď ve vážné finanční krizi, jeho bankovní systém prakticky nefunguje a podle dealerů se zhroutilo také obchodování s islandskou korunou.

S vážnými problémy se potýká největší islandská banka Kaupthing, která byla nucena přijmout záchranný úvěr ze Švédska a dát svou švédskou součást na prodej. Její akcie na burze ve Stockholmu spadly asi o 34 procent, než obchodování s nimi burza musela zastavit.

Islandská koruna, která se už několik dnů silně propadá, včera v poklesu pokračovala navzdory snaze centrální banky udržet pevný kurz. Banka v úterý po několika vlnách chaotického kolísání zafixovala kurz na 131 korun (ISK) za euro, ale ani to nepomohlo. Pevný kurz islandské koruny vydržel sotva jeden den. Podle analytiků finančního ústavu Commerzbank se ještě nestalo, aby pevný kurz vydržel tak krátce.

„Bylo zřejmé, že tento kurz nemá dostatečnou podporu. Banka proto v tuto chvíli už žádné další úsilí v tomto ohledu vynakládat nebude,“ oznámila centrální banka, když zdůvodňovala rezignaci na podporu kurzu. Banky včera v pozdních odpoledních hodinách ještě stanovily kurz měny na 131,60 ISK/EUR, podle obchodníků ale trh už nefungoval a likvidita byla nulová.

Přestože na Islandu žije sotva 300.000 lidí, stal se tento ostrov v severní části Atlantiku symbolem prudkého globálního růstu úvěrové aktivity. Loni v létě ale nastal obrat a situace na úvěrových trzích se po problémech na hypotečním trhu v USA začala rychle zhoršovat.

Islandské banky v dobách rozmachu úvěrů značně expandovaly do zahraničí a investoři hromadně nakupovali tamní měnu. Ta byla velmi vysoko úročená a často sloužila jako investice pro zahraniční kapitál, který hledal vysoké zhodnocení. Zahraniční firmy také na Islandu mohutně investovaly do široké škály projektů.

Dnes je situace jiná a vláda musela během 24 hodin převzít dvě z největších bank. V úterý to byla Landsbanki a včera Glitnir. Země také cítí akutní nedostatek kapitálu a jedná s Ruskem o půjčce v objemu čtyř miliard eur (asi 99 miliard Kč).

„Učiníme vše, co bude nutné, abychom ochránili naše zájmy,“ řekl včera na tiskové konferenci islandský premiér Geir Haarde. „Když to bude nutné, požádáme o pomoc,“ dodal. Jednání s Ruskem začnou příští týden v úterý, už teď je ale zřejmé, že Island půjčku dostane. Peníze chce využít na zvýšení devizových rezerv.

Zdroj: ČTK

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí