Plán vlády USA na stabilizaci má stát 700 miliard
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Americká vláda navrhuje vyčlenit na vykoupení ztrátových a rizikových aktiv, která již déle než rok prohlubují krizi ve finančním sektoru, 700 miliard dolarů, tj. 11,9 bilionu korun. Podle agentury Reuters se to uvádí v návrhu legislativy, který v sobotu ministerstvo financí předalo Kongresu. Vládní činitelé by měli o programu stabilizace finančních trhů jednat se zástupci Kongresu tento týden.
Prezident George Bush označil v pátek mimořádný zásah vlády proti rizikům nynější finanční krize za naprosto nezbytný. Ministr financí Henry Paulson vyzval Kongres, aby vládní plán schválil ještě příští týden, než začne plánovaná přestávka před prezidentskými volbami.
Vláda se rozhodla, že z finančního systému vyvede špatná aktiva, která neustále prohlubují globální úvěrovou krizi. Předpokládá proto založení zvláštního fondu, podobného tomu, který v USA řešil krizi spořitelních institucí z 80. let. Fond by vykupoval nelikvidní hypoteční cenné papíry, vydané vesměs bankami z Wall Street, které nyní zatěžují bilance většiny bank a finančních společností a vyvolávají krachy, otřesy a nedůvěru na trzích.
Informované zdroje uvedly, že vládní fond bude od soukromého sektoru skupovat hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami v aukcích v balících po 50 miliardách dolarů. Při prodeji získaných aktiv nemá být vláda omezena žádným konečným termínem. Fond bude moci kupovat jen ta aktiva, která figurovala na účtech prodávající společnosti k letošnímu 15. září. Aktiva budou moci fondu prodávat jen instituce se sídlem v USA a plánu nebudou moci využívat hedgeové fondy, tedy instituce, které investují peníze bohatých klientů a nejsou podrobeny regulaci platné pro běžné fondy.
Plán vlády musí schválit Kongres. Významní demokratičtí zákonodárci jako Nancy Pelosiová nebo Charles Schumer již vyjádřili ochotu projednat příslušnou legislativu do konce příštího týdne, případně prodloužit zasedání za pátek, kdy se má Kongres odebrat do předvolební kampaně. Vládní plán podpořil i demokratický kandidát na prezidenta Barack Obama. Činitelé ministerstva financí by dnes měli s plánem seznámit příslušné kongresové výbory, uvádějí zdroje.
Rychlost přijetí stabilizačního plánu je podle vládních činitelů a představitelů centrální banky klíčová, jinak hrozí pády dalších finančních společností a destabilizace celého finančního systému. To by těžce dolehlo na celou ekonomiku, která by ztratila přístup k úvěrům a upadla by do krize. Ministr Paulson uvedl, že pomoc od daňových poplatníků bude mnohem levnější než následky destabilizace systému.
Vláda v nynější hypoteční a úvěrové krizi zasahovala až dosud případ od případu a pomáhala jednotlivým ohroženým velkým firmám jako Bear Stearns, AIG nebo hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Plán, o němž se začalo mluvit ve čtvrtek a který na konci týdne vyvolal vlnu optimismu na světových trzích, je podle pozorovatelů odvratem od taktických ad hoc řešení ke strategickému zásahu do celého systému.
Zdroj: Finanční noviny