ČEZ hodlá expandovat na Balkán

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

Skupina ČEZ plánuje další expanzi na Balkáně. Podle úterního vydání deníku E15 vidí společnost velké příležitosti hlavně v Srbsku, které chystá několik velkých projektů.

Tamní vláda chce rozšířit elektrárnu Kolubara, kterou budovalo Československo, chystá se i nový zdroj s názvem Nikola Tesla. Mluví se také o jaderné elektrárně na srbsko-chorvatské hranici.

„V Srbsku vidíme šanci hlavně v budování nových zdrojů,“ řekl deníku šéf srbského zastoupení ČEZ Aleksandar Obradović. Firma podle něj není ochotná přistoupit na menšinové podíly ve společných podnicích. „Všude bychom chtěli být přinejmenším rovnocennými partnery,“ dodal.

Podle deníku sice země v regionu váhají s prodejem státních energetických firem, je tam ale hlad po elektřině. ČEZ proto cítí šanci angažovat se i v modernizaci a budování kombinovaných zdrojů tepla a elektřiny. Do těchto projektů by firma šla se svým spojencem, skupinou MOL, která se na Balkáně také angažuje. Do Srbska ale vstupuje i ruský Gazprom, píše E15.

„V případě možnosti bychom spolupracovali i s Gazpromem,“ říká Obradović. ČEZ se už delší dobu snaží proniknout i do Kosova, je v užším kole výběrového řízení na dvě tepelné elektrárny u Prištiny. V Chorvatsku a Srbsku se také v poslední době rozhořela diskuze o jaderné energetice. „Nejdřív se ale musí zvýšit cena elektřiny,“ uvedl Obradović. V Srbsku chtějí stavět elektrárny i další firmy včetně finanční skupiny J&T nebo společnosti Enel.

Podle deníku se ČEZ snaží změnit svou strategii při vstupu na západní Balkán. Mnohé země totiž váhají s privatizací státních energetických firem a přenosových soustav a šance energetického gigantu jsou hlavně v investicích do nových zdrojů. „My se poučíme z chyb, které jsme udělali v Bulharsku,“ uvedl Obradović. Doplnil, že firma si pro budoucí akvizice bude vypracovávat lepší právní analýzy. Jeden spor ČEZ už půl roku řeší v bosenském Gacku.

Vymahatelnost práva bude důležitá i pro plánovanou expanzi do Kosova, kde může intervenovat srbská státní energetická společnost EPS. Ta může podle Obradoviće například podat žalobu a dožadovat se účasti na projektu. EPS si činí nárok na celou kosovskou energetickou soustavu. Jakákoliv smlouva, kterou uzavře některá z evropských společností s kosovskou vládou, je tedy minimálně nejistá.

Zdroj: Finanční noviny

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí