Koruna ohrožuje ekonomiku, říkají analytici
štítek Stalo se čtení na 2 minuty
Současné rekordní posilování koruny až pod 23 korun za euro se podle analytiků oslovených ČTK již velmi brzy začne negativně projevovat ve vývoji české ekonomiky. Zatím ještě není dopad silné koruny viditelný, ale na podzim se již se zpožděním v plně projeví, upozorňují ekonomové.
Posilování koruny může po prolomení psychologické hranice 23 korun ještě dále posilovat, varují analytici. Zatím je konec americké krize a obrat kurzu USD/EUR v nedohlednu, titul bezpečného přístavu tak patrně požene korunu dále k nových maximům, uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. „Naši kolegové ze Société Générale předpokládají, že pokud se koruně podaří prolomit úroveň 23,00 Kč/EUR, můžeme se dostat až na 22,38 Kč/EUR,“ dodal.
Naopak podle analytika Patria Online Tomáše Vlka by měl být zájem o korun nyní menší. „Světové akcie se po přibližně dvouměsíčním propadu trochu vzchopily, k čemuž přispěly firemní výsledky. Ropa začala více sledovat fundament a koriguje,“ uvedl.
Vývoj koruny je třeba chápat podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla v kontextu vývoje v celém regionu. „Nejsou za tím spekulace, podtrhuji nejsou. Je zatím důvěra investorů v region a propad amerického dolaru. A z toho se dají vyvodit dva budoucí scénáře: buď šokově region zklame důvěru investorů a pak přijde finanční krize. Anebo se obrátí vývoj dolaru, peníze se přelijí zpět a přijde zdravá korekce,“ uvedl.
Zatímco na podnikové úrovni, především u exportérů, jsou důsledky strmého posilování koruny podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského už nějakou dobu patrné, do makroekonomických čísel se ještě nepromítly. „To se však brzy změní. Domnívám se, že údaje za první měsíce druhého pololetí poodhalí první vážnější problémy, které pak vyvrcholí v závěrečných třech měsících roku,“ uvedl.
„Ano, situace není vážná. Je katastrofální,“ dodal analytik Next Finance Vladimír Pikora. Koruna je podle něj o 17,3 procent silnější než před rokem, česká ekonomika ztrácí konkurenceschopnost a průměrná mzda vyjádřená v eurech za poslední čtyři roky vzrostla podle jeho odhadů ve druhém čtvrtletí o více než 70 procent. „Pokud koruna brzy nezkoriguje, ekonomika zažije prudké zpomalení,“ dodal.
Úroveň kurzu, která by odpovídala rovnovážnému dlouhodobému posilování, je přitom podle Vlka nyní na přibližně 26 korunách za euro. K této úrovni by se přitom měla postupně koruna vrátit, ale ne v příštích několika málo týdnech, dodal.
Pokud by obrat nepřišel sám, je dosti pravděpodobné podle Markéty Šichtařové z Next Finance, že mu ČNB tak trochu pomůže nejspíše v podobě skryté intervence, která bude pro tržní hráče obtížně identifikovatelná a o to účinnější.
Zdroj: Finanční noviny