Životní náklady jsou nejvyšší v Dánsku

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Ekonomika
Vydáno: 3. března 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Z členských zemí Evropské unie jsou životní náklady nejvyšší v Dánsku, v Irsku, ve Finsku a v Lucembursku. Při cestách do těchto zemích je nutno počítat při každodenním nákupu s citelně vyššími výdaje za identické zboží a služby než v Česku a ostatních východoevropských zemích.

Mzdy a platy v západoevropských zemích jsou v nominálním vyjádření výrazně vyšší než ve východoevropských zemích. Při zohlednění rozdílné cenové úrovně je však rozdíl o něco nižší. Zejména služby jsou v západoevropských zemích výrazně dražší. Vůbec nejvyšší rozdíly jsou u výdajů na bydlení. Z evropských zemích je nejdráž ve Švýcarsku, na Islandu a v Norsku. Např. v nejdražší evropské zemi ve Švýcarsku jsou služby a zboží v průměru dražší o 72 % než v Německu.

 

Nejlevněji je v Bulharsku

V publikaci "Statistisches Jahrbuch 2016 (Das Statistische Bundesamt)" jsou ceny zboží a služeb v evropských zemích porovnány vůči cenám v Německu. V textu tak máme u všech zemích v závorce uvedenu hodnotu, kolik v průměru stojí zboží a služby v dané zemi v procentním vyjádření proti cenám v Německu.

  • Z členských zemí Evropské unie je levněji než v Německu v těchto zemích: v Bulharsku (42 %), v Rumunsku (47 %), v Polsku (52 %), v Maďarsku (53 %), v Litvě (58 %), v Česku (59 %), na Slovensku (62 %), v Chorvatsku (62 %), v Lotyšsku (65 %), v Estonsku (71 %), v Portugalsku (79 %), ve Slovinsku (80 %), v Řecku (80 %), na Maltě (81 %), na Kypru (88 %) a ve Španělsku (91 %).
  • Nejvyšší ceny zboží a služeb jsou ze zemí EU v Dánsku (137 %), v Lucembursku (135 %), ve Velké Británii (132 %), ve Švédsku (131 %), v Irsku (125 %), ve Finsku (121 %), v Nizozemí (112 %), v Belgii (109 %), v Rakousku (109 %), ve Francii (105 %) a v Itálii (101 %).

 

Bydlení je nejvyšší výdajovou položkou

Průměrné výdaje za bydlení, elektřinu, plyn a vodu činí v Evropské unie 25 % příjmů domácností. Výdaje za bydlení tvoří nejvyšší výdajovou položku. Při zohlednění splátky hypotéky a výdajů na zařízení domácnosti jsou celkové rodinné výdaje spojené s bydlením ještě vyšší. V západoevropských zemích jsou přitom výdaje za bydlení značně vyšší než ve východoevropských zemích. Další významnou položkou rodinného rozpočtu jsou výdaje za jídlo a pití. Ve východoevropských zemích mají domácnosti vyšší výdaje na jídlo (v procentním vyjádření ze svého příjmu) než v západoevropských zemích. Další výrazný rozdíl ve skladbě výdajů je zábava a rekrace. Životní úroveň občanů charakterizují i výdaje za zábavu a rekraci. Rodiny s vyššími příjmy vyráží na dovolenou vícekrát za rok, trendem je více kratších dovolených do roka.

Reklama

Další články tématu

Příjmy evropských domácností

Roční příjmy evropských domácností jsou v porovnání s mimoevropskými zeměmi vysoké. Jak si stojí...

Hospodaření zemí EU

Vysoký veřejný dluh ovlivňuje ekonomickou úroveň v budoucnu a tím i každodenní život lidí. Které...

V Česku je nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU

Míra nezaměstnanosti je důležitým ukazatelem. Vysoká nezaměstnanost má nepříjemné ekonomické a...

Lucemburská ekonomika je nejvýkonnější

K porovnání ekonomické vyspělosti zemí světa se používá hrubý domácí produkt. Vzhledem k...

Témata

Daňové slevy pro rodiny

Rodiče platí nižší daně než bezdětní občané. Mohou totiž uplatnit daňové zvýhodnění na děti,...

Povinnosti OSVČ

Při zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s výrazně větším rizikem, vlastní...

OSVČ a daně

Všechny OSVČ, které alespoň po část roku 2015 vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, musí...

Netradiční výdělky

Práce na zkrácený úvazek, práce z domova, práce na černo nebo spolupráce. To vše jsou méně...

Goodwill firmy

Goodwill firmy je rozdíl mezi tržní hodnotou firmy a aktivy firmy (po odečtení závazků). Cílem...

Reklama
Reklama

Daně za rok 2017

Vyplnění daňového přiznání a příloh

Vyplnění daňového přiznání za rok 2017 není záležitostí pouze podnikatelů a živnostníků, ale někdy i zaměstnanců, penzistů nebo studentů. Záleží na struktuře příjmů za rok 2017.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky