Příjmy evropských domácností

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Ekonomika
Vydáno: 2. března 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Roční příjmy evropských domácností jsou v porovnání s mimoevropskými zeměmi vysoké. Jak si stojí při porovnání ročního mediánu příjmu Česko s ostatními zeměmi EU? Kde jsou příjmy domácností nejvyšší a kde nejnižší?

Životní spokojenost lidí v členských zemích EU ovlivňuje výše disponibilního příjmu možná více než by si někteří Evropané přáli. Přestože se finanční situace lidí ve východní Evropě v posledních dvaceti letech značně zvýšila, stále jsou západoevropské domácnosti bohatší a mají vyšší měsíční příjem. Mzdové ohodnocení se v jednotlivých evropských zemích neliší pouze dle vykonávané práce, ale i dle místa výkonu práce. V některých krajích a městech jsou mzdy za stejnou práci vyšší než v jiných regionech.

 

Evropané stárnou

Střední délka života se v evropských zemích zvyšuje a současně klesá porodnost. Demografické změny se odráží i na trhu práce. V posledních letech stoupá poptávka po službách pro penzisty. Sociální podnikání má zelenou a jedná se o perspektivní odvětví, kde lze dosáhnout zajímavých příjmů. Turistické zájezdy, bankovní služby, módní kolekce, hudba, televizní programy, vzdělávací programy pro seniory mají již dnes úspěch. Všechny možnosti podnikatelských záměrů v této oblasti ještě nejsou rozhodně vyčerpány.

 

Medián příjmu versus průměrný příjem

Dle studie Eurostatu "Quality of Life" jsou nejbohatší domácnosti v Lucembursku. Medián všech čistých ročních příjmů domácností v EU se pohybuje od 2 155 € v Rumunsku po 34 320 € v Lucembursku. Souhrnný medián příjmů domácností tvoří veškeré příjmy plynoucí ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, ale i státních dávek. Celkový medián příjmů je uveden v čisté hodnotě, tedy po odečtení daní.

  • Medián příjmů má lepší vypovídají schopnost než údaj o průměrném příjmu. Medián příjmů se získá, když se všechny příjmy domácnosti seřadí od nejvyšší po nejnižší, medián příjmu je hodnota přesně uprostřed.
  • Protože průměrné příjmy jsou nadhodnoceny příjmy nejbohatších domácností, tak má medián příjmu lepší vypovídací schopnost než údaj o průměrném příjmu. Medián příjmu není totiž nadhodnocen příjmy nejbohatších domácností.

 

Medián příjmu domácností v zemích EU

Nejvyšší roční čistý medián příjmů domácností ze zemí EU je v Lucembursku (34 320 €), v Dánsku (27 861 €), ve Švédsku (27 120 €), ve Finsku (23 702 €), v Rakousku (23 211 €), v Belgii (21 705 €), ve Francii (21 199 €), v Nizozemí (20 891 €), ve Velké Británii (20 528 €), v Irsku (20 169 €), v Německu (19 733 €), v Itálii (15 759 €) a na Kypru (14 400 €). Nejnižší roční čistý medián příjmů domácností je v Rumunsku (2 155 €), v Bulharsku (3 311 €), v Maďarsku (4 512 €), v Litvě (4 823 €), v Lotyšsku (5 203 €), v Chorvatsku (5 225 €), v Polsku (5 336 €), na Slovensku (6 809 €), v Estonsku (7 217 €), v Česku (7 622 €), v Řecku (7 680 €), v Portugalsku (8 229 €), ve Slovinsku (11 909 €), na Maltě (12 787 €) a ve Španělsku (13 269 €).

Reklama

Další články tématu

Životní náklady jsou nejvyšší v Dánsku

Z členských zemí Evropské unie jsou životní náklady nejvyšší v Dánsku, v Irsku, ve Finsku a v...

Hospodaření zemí EU

Vysoký veřejný dluh ovlivňuje ekonomickou úroveň v budoucnu a tím i každodenní život lidí. Které...

V Česku je nejnižší nezaměstnanost ze zemí EU

Míra nezaměstnanosti je důležitým ukazatelem. Vysoká nezaměstnanost má nepříjemné ekonomické a...

Lucemburská ekonomika je nejvýkonnější

K porovnání ekonomické vyspělosti zemí světa se používá hrubý domácí produkt. Vzhledem k...

Témata

Jak na úřady?

Přestože za zaměstnance zpravidla vyřizuje daňové záležitosti zaměstnavatel, tak se naprostá...

Důchodová reforma

Důchodové systémy procházejí ve všech vyspělých zemích světa výraznými změnami. Česko není...

Změny pro rok 2015

Návrh ministerstva financí počítá s několika významnými daňovými změnami od příštího roku. V...

Pojištění právní ochrany

Dnes a denně jsme vystaveni různým rizikům. Ať už se jedná o rizika ohrožující náš majetek, či...

Auto a daně

Bez auta se neobejde téměř žádný živnostník. Uplatněné výdaje za auto se liší, zdali se vede...

Reklama
Reklama

Vánoční testy

Otestujte si své znalosti

V našich pěti vánočních testech si můžete ověřit své finanční a daňové znalosti. Udělejte si malou rodinou soutěž a ukažte ostatním, že znáte více než 80 % správných odpovědí!

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.