Světová banka: V ČR se podniká hůř než loni

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

Podmínky pro podnikání jsou v České republice letos horší než loni. Ukázala to zpráva s názvem Doing Business 2010, kterou ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC) vydala Světová banka (SB).

První příčku si udržel Singapur, před Českem jsou všechny země visegrádské čtyřky, tedy Slováci, Poláci i Maďaři.

Česká republika se v konkurenci 183 zemí umístila až na 74. příčce, zatímco o rok dříve byla na 66. místě. Slováci skončili 42. a proti loňsku si také pohoršili.

"Ze zprávy vyplývá, že české podnikatelské prostředí se naopak oproti roku 2008 významně zlepšilo v ochraně investorů a zahájení podnikání, což je z našeho pohledu klíčové,“ uvedl ke zprávě prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Ostatní oblasti, které navazují nebo přímo souvisejí s podnikáním, jako například stavební povolení, najímání pracovní síly či daně ovšem vycházejí v této zprávě negativněji než v roce 2008.

"Myslíme si, že tyto výtky jsou do určité míry opodstatněné, avšak v případě daňové zátěže negativní výsledek nesdílíme. Naopak myslíme si, že za poslední dva roky došlo k výraznému snížení daňového břemena, proto zveřejněné výsledky ve studii Doing Business považujeme do jisté míry za zkreslené a vzdálené od reality,“ dodal Kužel.

Průzkum v jednotlivých zemích zjistil, že z celkového počtu 183 zemí, které jsou v žebříčku zahrnuty, jich v posledním roce 131 sáhlo k reformě regulace podnikání. To je rekordní počet a je to více než 70 procent všech států, navíc v situaci, kdy světová ekonomika prochází krizí.

V neprospěch České republiky hovoří například proces vydávání stavebních povolení, a to kvůli příliš velkému počtu úkonů, které jsou s tímto procesem spojeny. Na druhou stranu se ale zkrátila doba, která je k vydání povolení nutná. Na polovinu, respektive na 30 dní, se zkrátila doba zápisu do katastru nemovitostí.

Zpráva, která má letos podtitul Reforming through Difficult Times, zaznamenala od června 2008 do května 2009 ve sledovaných zemích celkem 287 reforem. To je meziroční nárůst o 20 procent.

Reformy se nejvíce zaměřily na zjednodušení procesu zahájení podnikání a jeho udržení, dále na posílení vlastnických práv, na zvýšení efektivity obchodních sporů a na celkové zjednodušení konkurzního řízení při ukončení podnikání.

Velký pokrok zaznamenalo Bělorusko, které se vyšplhalo z 82. na 58. místo, a je tedy daleko před Českou republikou. Zpráva Bělorusko označila také za jednu z deseti nejvíce reformních zemí. V Bělorusku je teď proti loňsku snazší začít podnikat, zjednodušilo se vydávání stavebních povolení a zmenšila se byrokracie při uzavírání zahraničních kontraktů.

Nejvíce za poslední rok reformovaly země východní Evropy a Střední Asie. Z celkového počtu 27 zemí jich reformovalo 26. Reformy se týkaly především insolvenčního řízení a zjednodušení přístupu k úvěrům.

„Vlády v Evropě a Střední Asii pokračují v reformách regulačních opatření v rámci své dlouhodobé strategie, i když poslední rok byl velmi náročný,“ sdělil Neil Gregory ze Světové banky. Z globálního pohledu první Singapur ale podle zprávy reformuje neustále, což mu v žebříčku zajistilo už čtvrté vítězství v řadě.

Zdroj: Finanční noviny

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí