Novým letním hitem je gaučová turistika – couchsurfing

štítek Stalo se čtení na 2 minuty

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Couchsurfing – tak se jmenuje jeden z posledních hitů určených nejen pro mladé cestovatele. Internetová databáze www.couchsurfin­g.org, ve které mohou lidé nabízet pohovku nebo gauč k přespání nebo naopak najít nocleh téměř kdekoli na světě, byla založena v roce 2004 a v současné době čítá přes 1,3 milionu uživatelů. Tato „kyberpohostinnost“ pomáhá cestovatelům nejen ušetřit peníze za hotel, ale také poznat lidi z jiných kultur a dozvědět se o něco víc, než nabízí klasický turistický průvodce.

„Musíte být hodně otevření,“ řekl ČTK třicetiletý Mark Ajero, který pracuje v počítačové firmě v Poděbradech. „Musíte se zbavit veškerých politických i náboženských předsudků.“ Mark se jako couchsurfer podíval do různých domácností v Itálii, Polsku, Nizozemsku, Francii a Španělsku. Couchsurfing prý využívá, i když jede na návštěvu na rodné Filipíny. Do databáze se přihlásil koncem roku 2007 a sám ubytoval v Poděbradech kolem deseti hostů z Kanady, Německa a Nizozemska.

„Potkal jsem spoustu zajímavých a velmi rozdílných lidí,“ uvedl Mark. „A s těmito lidmi se musíte naučit nějak existovat.“ Uvádí příklad, kdy do jeho domácnosti obývané vesměs programátorskými podivíny přijela skupina šesti potetovaných umělců z Nizozemska. „Za normálních okolností bychom se ani nesetkali. Takto se z nás ale stali přátelé,“ uvedl Mark, který při couchsurfingu ještě prý nenarazil na žádného „úchyla“.

Na cestovatele nebo hostitele může však čekat i nepříjemné překvapení. „Musíte si pečlivě vybírat podle profilu uživatele, aby bylo pak setkání pro obě strany nějakým způsobem obohacující,“ řekl v rozhovoru pro agenturu AFP Martin Pannier, třiadvacetiletý student z Francie, momentálně na stáži v New Yorku. Ve svém newyorském bytě ubytoval cestovatele z Texasu, ze Švédska, z Kolumbie nebo z Mexika.

Ne všechny byty musí být v dobrém stavu. „Je vždy lepší mít připravený plán B,“ uvedl Martin, kterého prý odradila špína například v bytě jednoho Australana, žijícího v Bostonu. Cestovatel z Mexika mu prý vyprávěl i o hostiteli, který chtěl v jeho přítomnosti sledovat pornografické filmy a vyžadoval masáž nohou.

Přesto mají lidé s couchsurfingem převážně kladné zkušenosti. K tomu přispívá také možnost hodnotit jednotlivé hostitele přímo v jejich internetovém profilu, čímž se odhalí jakékoli porušení obecně platných pravidel. Uživatelé si své profily mohou také upravit, aby jejich návštěvníci věděli, co mohou od návštěvy čekat. Do jednotlivých kolonek mohou napsat své zájmy a názory, ale také zda chtějí návštěvníky pohostit i jídlem, nebo je provést po městě a ukázat jim noční život.

Podle Leonarda Silveiry, jednoho ze zakladatelů portálu, jsou profily v databázi různé a nechybí mezi nimi ani starší lidé, kteří se chtějí setkávat s lidmi z různých kultur. S trochou idealismu je pro Silveiru couchsurfing „prostředek, který pomáhá odbourávat samotu v současné společnosti, jež disponuje tak vyvinutými komunikačními nástroji“.

Zdroj: Finanční noviny

ČTK

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí