Nezapomeňte na daňové přílohy

štítky Daně Právo Školkovné čtení na 2 minuty

foto: Unsplash, ilustrační fotografie

K daňovému přiznání je nutné vždy přiložit příslušné daňové přílohy. Daňová příloha by měla být samozřejmostí i pro zaměstnance podávající daňové přiznání. Podívejme se na nejdůležitější daňové přílohy.

Reklama text pokračuje pod reklamou

Vyplnit dvoustránkové daňové přiznání za rok 2020 mohou daňoví poplatníci s daňovými příjmy ze závislé činnosti, kteří nemají jiné zdanitelné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatní daňové příjmy vyšší než 6000 Kč. I k dvoustránkovému daňovému přiznání je nutné přiložit minimálně potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti od zaměstnavatele či zaměstnavatelů. Jaké jsou nejčastější daňové přílohy?

Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti

Daňoví poplatníci s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti musí vyplnit přílohu číslo jedna daňového přiznání, ve které uvedou příjmy a výdaje a současně způsob uplatnění výdajů. Při využití výdajového paušálu musí být paušál uplatněn pro všechny činnosti, nelze pro jednu samostatnou výdělečnou činnost vést daňovou evidenci a pro druhou výdajový paušál.

Příjem z nájmu

Pro příjmy z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se vyplňuje druhá příloha daňového přiznání. V praxi se často pro výdaje z nájmu uplatňuje výdajový paušál. Legislativou je stanoven 30% výdajový paušál.

Daňové odpočty

Daňový základ je možné snížit o nezdanitelné položky dle § 15 zákona o dani z příjmu, např. odpočet úroků z hypotéky, doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění, životní pojištění, dary. Nárok na všechny daňové odpočty je potřeba doložit příslušným potvrzením např. banky, penzijní společnosti nebo pojišťovny.

Potvrzení od školky

Mezi daňové slevy snižující přímo daňovou povinnost patří i školkovné. Na každé dítě je možné za rok 2020 odečíst od vypočtené daně z příjmu maximálně 14600 Kč. Vždy je potřeba doložit k daňovému přiznání příslušné potvrzení od školky. Školkovné za rok 2020 může uplatnit i daňový poplatník, jehož dítě je od září 2020 v první třídě, legislativou není stanoveno, že muselo být dítě ve školce po celý kalendářní rok 2020.

Reklama text pokračuje pod reklamou

Petr Gola

Reklama

Reklama

Reklama

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí