6 pravidel pití vody podle Ájurvédy + další vhodné a nevhodné nápoje

Rubriky:  Životní styl
Vydáno: 4. dubna 2019 12:17:51
zdroj: DF

Když se zaměříme na zásady pitného režimu z pohledu ájurvédy, zjistíme, že existují ve srovnání s běžnými doporučeními určité odlišnosti. Například u běžného pitného režimu se doporučuje denně vypít minimálně 2,5 litrů a více tekutin. V ájurvédě se naopak doporučuje nepřekračovat 2 litry, jelikož větší množství tekutin představuje nejen zátěž pro ledviny, ale zároveň zavodňuje tělo a brzdí metabolismus. 

Ideální doporučené množství je 1,5 litru tekutin za den, velkou roli zde ale samozřejmě hraje konstituční typ člověka, věk, pohlaví, roční období a fyzická námaha.

6 pravidel pití vody podle ájurvédy

  • Množství - O tomto pravidle jste pravděpodobně slyšeli už několikrát. Týká se množství vypité vody (případně jiných tekutin) během dne.
  • Pití vsedě - Další z pravidel se týká způsobu pití. V ájurvédě se doporučuje pít vsedě. Pití vody ve stoje údajně vede k bolestem kloubů a poruchám ledvin. Je to proto, že svaly a nervový systém jsou vsedě uvolněné, zatímco ve stoje jsou svaly a nervy napnuté.
  • Pití po doušcích – Nedoporučuje se pít až v okamžiku, kdy cítíte žízeň. Když člověk pocituje žízeň, už v tu chvíli je dehydratovaný. Aby se dehydrataci vyhlo, mělo by se pít po doušcích, a to během celého dne. Navíc se sliny smíchají s vodou a vyváží se tak žaludeční kyseliny.
  • Správná teplota – Voda, kterou pijete by měla mít pokojovou teplotu, případně by měla být teplejší. To z důvodu, že teplá voda podporuje proces trávení, krevní oběh a zamezuje vzniku zácpy. Zrychluje metabolistmus a tím podporuje hubnutí, čistí a zklidňuje žaludek a odvádí z těla přebytečné toxiny.
  • Pitím začíná den – Ráno by se mělo vypít na lačný žaludek dvě až tři sklenice teplé vody. Opět zde ale platí pravidlo po doušcích a průběžně, nikoliv naráz. Po celé noci bez tekutin je tělo dehydratované, proto je hned po ránu důležité tělu potřebnou vláhu dodat.
  • Pití a jídlo – Mnoho lidí pije buď před jídlem, zároveň s jídlem nebo těsně po jídle. Tím se však brzdí trávicí procesy a potrava tak není dostatečně strávená, což vede k plynatosti, zácpě a jiným zažívacím potížím. Ájurvéda doporučuje pít 40 až 60 minut před jídlem nebo po jídle. Malé množství vody pokojové teploty nebo teplé vody během jídla nevadí.

Vhodné a nevhodné nápoje

Mezi zcela nevhodné nápoje patří ty, které jsou studené. Ať už jde o vinný střik z bílého vína nebo vychlazené pivo, bez kterého si řada lidí neumí představit léto. K dalším naprosto nevhodným nápojům patří slazené limonády. Za úplně nejvhodnější nápoj se považuje voda. Ovšem ta z PET láhví je považována za mrtvou vodu, která může navíc obsahovat částečky plastu. Ani sycená voda není vhodná, protože odvádí vápník z kostí. Vedle pramenité nebo přefiltrované vody se mohou pít různé druhy čajů, ale přednost mají ty, které neobsahují kofein. Zelený čaj, ačkoliv obsahuje také kofein, je ajurvédou doporučován, ale v omezeném množství. Vhodné jsou i ředěné ovocné a zeleninové šťávy v dopoledních hodinách. 

Reklama

Témata

Studenti a daně

Při splnění zákonných podmínek platí za studenty zdravotní pojištění stát, od roku 2010 se však...

Zdanění pasivních příjmů

Čím dál více lidí má pasivní příjmy. Jak je to s platbou zdravotního pojištění, sociálního...

Financování důchodu

Důchod a jeho financování jsou klíčové otázky, o kterých by měl přemýšlet každý z nás. Důvod je...

Podnikatelské úvěry

Financování podnikání prostřednictvím bank je běžným způsobem získání prostředků ať už pro...

Příjem z pronájmu

Pasivní příjmy z pronájmu jsou výhodné i z důvodu nízkého zdanění. Přesto je však potřeba si...

Reklama
Reklama

Výběr úvěru

Kdy lze úvěr splatit předčasně?

Bez úvěru se většina rodin neobejde, čerpání každého úvěru je však potřeba důkladně promyslet a propočítat, vždyť splácení úvěru ovlivňuje finanční hospodaření rodiny dlouhodobě.

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.